Golemo
Rozmaitości
Czwartek, 18 stycznia 2018 08:40

Akcje edukacyjne ZIKiT dla dzieci i dorosłych

KRAKÓW. Trwa druga edycja Akademii Młodego Krakowianina – cyklu bezpłatnych spotkań edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych. Celem akcji jest rozwijanie wiedzy najmłodszych krakowian z zakresu: ekologii, funkcjonowania miasta oraz bezpieczeństwa na drogach. Zajęcia realizowane są w jednostkach miejskich, także w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu.
ZIKiT odwiedziły już cztery grupy dzieci z drugich klas szkół podstawowych. W planach są kolejne spotkania, które będą prowadzone do czerwca 2018 roku.

ZIKiT aktywnie włącza się w realizację tego projektu, organizując u siebie dodatkowo Akademię Mobilności ZIKiT. W trakcie spotkań z uczniami prowadzone są zajęcia edukacyjne obejmujące takie zagadnienia jak: korzystanie ze środków komunikacji miejskiej oraz bezpieczne i samodzielne poruszanie się po mieście. ZIKiT realizuje ten projekt wspólnie z Partnerami: firmą Mobilis oraz kontrolerami z firmy Renoma. Do chwili obecnej w ramach Akademii Mobilności zorganizowanych zostało pięć spotkań (4 grupy uczniów szkół podstawowych oraz 1 grupa przedszkolna). W planach są kolejne spotkania z tego cyklu.

Jak to wygląda w praktyce? Dzieci odbierane są bezpośrednio z placówek szkolnych, dzięki uprzejmości firmy Mobilis. W trakcie jazdy autobusem do ZIKiT poznają najważniejsze zasady związane z podróżowaniem Komunikacją Miejską. Mają możliwość spotkania i rozmowy ze specjalnie zaproszonymi, umundurowanymi kontrolerami biletów (firma Renoma). Po dotarciu do jednostki dzieci zwiedzają najważniejsze miejsce ZIKiT - Centrum Sterowania Ruchem. Mogą tam przekonać się w jaki sposób monitorowane są tramwaje poruszające się po mieście oraz zobaczyć ile kamer na co dzień obserwuje funkcjonowanie miasta. W trakcie spotkania zawsze przekazywana jest uczniom istotna informacja – dzieci w Krakowie mogą podróżować bezpłatnie! Ważne tylko, aby mieć przy sobie legitymację szkolną. Nauczyciele krakowskich szkół podkreślają, że projekt wart jest kontynuacji.

Jednostka w ramach projektu Akademia Mobilności ZIKiT wprowadziła z końcem roku 2017 kolejne zadanie: Spotkania informacyjno-edukacyjne, dotyczące infrastruktury rowerowej Krakowa. Dedykowane są one wszystkim firmom, które wzięły udział w pilotażowej kampanii „Rowerem do pracy, czyli dom, rower, praca.. i tak w kółko”. Projekt ZIKiT realizuje wspólnie z Wydziałem Gospodarki Komunalnej UMK, który jest pomysłodawcą inicjatywy i bezpośrednio nadzoruje w/w kampanię. Celem akcji jest zachęcenie osób dojeżdżających codziennie do pracy do korzystania z rowerów, a tym samym zmniejszenie liczby samochodów na ulicach. Do tej pory odbyły się dwa takie spotkania w siedzibach firm: SKK S.A oraz ZUS S.A. W ich trakcie omówione zostały następujące zagadnienia: najważniejsze kompetencje oraz zadania WGK UMK oraz ZIKiT; zasady korzystania z infrastruktury rowerowej; bezpieczne poruszanie się rowerem po mieście; odpowiednie wyposażenie roweru.

źródło: Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl