Golemo
Rozmaitości
Środa, 7 lutego 2018 12:42

95. Salon Literacko Muzyczny NCK (zdjęcia)

W Nowohuckim Centrum Kultury odbył się 95. Salon Literacko Muzyczny. Wystąpili przy stoliku literackim - Magdalena Węgrzynowicz-Plichta, z wieczorem autorskim "Imponderabilia", a przy stoliku muzycznym - Bartosz Buława w recitalu "Geniusz". Przy fortepianie zasiadł Oleg Sznicar.
Salon poprowadziła Basia Stępniak-Wilk.

Magdalena Węgrzynowicz-Plichta – poetka, autorka wierszy i spektakli poetycko-muzycznych, a także prozy; socjolog, pedagog, redaktor i wydawca; animatorka kultury. Urodzona w Warszawie – mieszka w Krakowie, gdzie od 2004 r. prowadzi własne Wydawnictwo SIGNO, w którym wydała ponad 80 tytułów z literatury pięknej; redaktor kwartalnika literacko-kulturalnego LiryDram i internetowego portalu literackiego Horyzont. W latach 2003-2016 należała do Związku Literatów Polskich (2011-14 była prezesem krakowskiego oddziału ZLP).

Autorka siedmiu tomów wierszy: Doznania (1998), Anemony (2003), Łaptaki (2005), Kalkomanie (2007), Pokolenia (2009), Miraże (2014), Artefakty (2015). Laureatka wielu konkursów literackich, w których obecnie zasiada często jako juror. Jej utwory tłumaczone były na język angielski, niemiecki, rosyjski i rumuński. W styczniu 2018 r. ukazał się najnowszy tom wierszy poetki „Imponderabilia”.

Bartosz Buława – aktor, absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie (specjalizacja wokalno – aktorska) oraz Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Zadebiutował jako 15-latek w Teatrze Polskim w Bielsku rolą Tygryska w „Kubusiu Puchatku”. Od 2018 r. jest etatowym aktorem Teatru Nowego im. T. Łomnickiego w Poznaniu. Współpracuje z wieloma scenami w Krakowie (Teatr Barakah, Teatr Ludowy, Opera Krakowska, Teatr Cracovia, Krakowski Teatr Komedia, Teatr Loch Camelot), a także w Łodzi (Teatr/Studio/Łódź, Teatr Nowy im. K. Dejmka). Zajmują go problemy reżyserii (współpraca z Jerzym Stuhrem), ale interesuje się piosenką literacką, artystyczną głównie jako wykonawca. Jest laureatem m. in. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku.

Oleg Sznicar – pianista, absolwent Państwowego Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie. Urodzony we Lwowie – od 1994 r. mieszka w Polsce. Od 1998 r. pracuje w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Jako kierownik muzyczny i aranżer współpracował z Krakowską Operą Kameralną, STEN oraz z takimi reżyserami, aktorami i muzykami, jak Marta Stebnicka, Janusz Szydłowski, Bohdan Hussakowski, Janusz Grzywacz, Andrzej Zarycki czy Jerzy Trela; od 2009 r. chórmistrz i dyrygent Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie; odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, a także odznaką Prezydenta Miasta Krakowa Honoris Gratia.

Tomasz Cichocki
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Toyota Yaris
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl