Rozmaitości
Niedziela, 21 sierpnia 2016 22:40

8 dni, 35 imprez i sześciuset artystów - taki był tegoroczny Festiwal im. Jana Kiepury

8 dni festiwalu podczas których odbyło się w sumie 35 imprez, w tym 17 koncertów - 6 wieczornych i 11 kameralnych; wystawione zostały 2 spektakle; odbyło się 8 Krynickich Spotkań z Artystą i 8 plenerowych widowisk muzycznych zatytułowanych „Uśmiechnij się z Kiepurą” – tak w skrócie można podsumować dobiegający końca jubileuszowy 50. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju
Tegoroczna impreza została zorganizowana przez Gminę Krynica-Zdrój i krynickie Centrum Kultury. Za produkcje festiwalowe odpowiadała Agencja Super Play Sylwia i Piotr Kałuzińscy. Funkcję ambasadora festiwalu przyjął prof. Ryszard Karczykowski zaś merytorycznie imprezę wsparli prof. Stanisław Krawczyński oraz Elżbieta Gładysz, prezes Stowarzyszenia Miłośników Opery Krakowskiej „Aria”. Gościem honorowym jubileuszowej odsłony festiwalu był John Thade, syn Jana Kiepury.

50. edycja została skrojona z jubileuszowym rozmachem. Wieczorne koncerty odbywały się w Pijalni Głównej, ale festiwal zawładnął całą Krynicą. Koncerty i widowiska rozgrywały się w plenerze: na Deptaku, czy pod Patrią, ale także we wnętrzach w Starym Domu Zdrojowym, krynickich kościołach i w cerkwi grekokatolickiej, a także w hotelach: Czarny Potok i Dr Irena Eris. Wieczorne koncerty otrzymały niezwykle nowoczesną i bardzo atrakcyjną scenografię: olbrzymi ekran diodowy, na którym były wyświetlane różnorodne wizualizacje. Pijalnia Główna została oblepiona emblematami, wielkimi plakatami z nazwą festiwalu i podobizną Kiepury (około 80 metrów bieżących). Festiwalowi towarzyszyły liczne plakaty, druki na poszczególne koncerty; w sumie było ich kilkadziesiąt tysięcy. Wystarczy powiedzieć, że tylko śpiewników, do widowiska muzycznego Uśmiechnij się z Kiepurą, wydano 6 tys. sztuk.

W tym roku festiwal stworzyło 800 osób, w tym w sumie blisko 600 artystów: 64 solistów (nie licząc spektakli), w tym 3 hiszpańskich tenorów; 9 orkiestr w tym Krynicka Orkiestra Zdrojowa im. Adama Wrońskiego, Krakowska Orkiestra Symfoniczna, Polska Orkiestra Sinfonia luventus, Krakowska Orkiestra Kameralna, Salonowa Orkiestra Camerta, Orkiestra Kameralna Silesian Art. Collectiva, Orkiestra Opery Śląskiej, Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej, Teatru Żydowskiego; 4 balety: Balet Teatru Muzycznego w Lublinie, Zespół Artystyczny Miniatury z Krynicy-Zdroju, Balet Teatru Żydowskiego oraz Opery Śląskiej; 2 chóry: Polskiego Radia w Krakowie, Opery Śląskiej. Z szacunków wynika, że w wydarzeniach festiwalowych wzięło udział w sumie około 34 tysięcy osób. W tym w głównych koncertach wieczornych blisko 10 tysięcy słuchaczy; popołudniowe koncerty przyciągnęły w sumie prawie 4 tys. widzów; w spotkaniach klubowych uczestniczyło ponad 3 tys. melomanów. Największa widownia była na koncercie pod Patrią – ponad 4 tys. widzów. Na festiwalowych estradach wykonanych zostało w sumie około 318 utworów (nie licząc spektaklu Wesoła wdówka), w tym na głównych koncertach wieczornych - 180. Przede wszystkim były to arie z oper i operetek, ale pojawiły się też takie utwory jak Msza F-dur Poniatowskiego, Symfonia „Jowiszowa” Mozarta, czy pieśni Szymanowskiego, Karłowicza i Chopina. Najczęściej wykonywanym utworem był słynny duet Usta milczą dusza śpiewa z operetki Wesoła wdówka Lehara – został wykonany 9 razy.
Organizatorzy festiwalu zakupili w sumie ponad 2,2 tysiąca kwiatów, które ozdabiały festiwalowe estrady, a także z których zrobione były bukiety dla wykonawców. Przy przygotowywaniu festiwalu wypito ponad 1,1 tys. butelek (0,6 l) Kryniczanki.


Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz rzecznik 50. Festiwalu im. Jana Kiepury w Kynicy-Zdroju

Patronem medialnym 50. Festiwalu im. Jana Kiepury był portal MalopolskaOnline.pl

Wszystkie nasze publikacje związane w festiwalem zobaczyć można w zakładce 50. Festiwal Kiepury
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl