Rozmaitości
Czwartek, 12 lipca 2018 17:50

„W drodze do wolności…” – Patriotyczny Jarmark Św. Marii Magdaleny w Limanowej

W okresie letnich wakacji odbędzie się Patriotyczny Jarmark Św. Marii Magdaleny. Tegoroczna edycja imprezy plenerowej będzie zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Limanowa, 15 lipca 2018 r. (niedziela) pod nazwą „W drodze do wolności…”.
Projekt zostanie zrealizowany dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez Województwo Małopolskie w ramach programu „Mecenat Małopolski”. Współorganizatorami wydarzenia będą Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej, Miasto Limanowa, Limanowski Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Nowym Sączu Filia w Limanowej. Ponadto w organizację tej kulturalnej imprezy plenerowej będą zaangażowani artyści ludowi, plastycy, muzycy, koła gospodyń wiejskich, zespoły regionalne, grupy rekonstrukcji historycznej, odtwórcy dawnych rzemiosł, stowarzyszenia i producenci regionalni wytwarzający tradycyjne produkty spożywcze, tekstylne, skórzane, pamiątki.

Organizatorzy stawiając sobie za cel upowszechnienie wiedzy historycznej, o okresie kształtowania się niepodległej Polski (okres międzywojenny) oraz o życiu i walkach społeczeństwa w okresie II wojny światowej najpierw w okresie wojny obronnej we wrześniu 1939 r. a następnie przez cały okres okupacji niemieckiej, aż po 1945 r. zwłaszcza wśród młodego pokolenia opracowali program imprezy by w pełni zaprezentować realia oraz atmosferę burzliwych czasów walki o niepodległą Polskę.

Jak co roku program jarmarku będzie obejmował wiele różnorodnych działań, na przykład atrakcje dla dzieci będą przewidziane już od godz. 12.00, dzięki czemu każdy z widzów będzie mógł wybierać to, co go najbardziej zainteresuje. Tradycyjnie wydarzenie rozpocznie się o godz. 15.00 od korowodu historycznego uczestników oraz grup rekonstrukcyjnych, który oficjalnie przemaszeruje z rynku do Parku Miejskiego.

Na pewno niezwykle interesującym punktem programu będą prezentacje oraz występy grup rekonstruktorów historycznych: SRH 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK, SRH 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, GRH Batalionu Obrony Narodowej „Żywiec” i GRH 78 Sturmdivision, które zaprezentują inscenizację historyczne przenoszące widzów w czasie do wydarzeń z września 1939 r. oraz zajęcia Limanowej przez okupanta niemieckiego. O godz. 16.00 będzie miała miejsce inscenizacja historyczna pod nazwą „Limanowa – wrzesień 1939”, a o 17.15 zostanie zaprezentowane widowisko historyczne „Burza 44” dotyczące słynnej operacji wojskowej BURZA. Ponadto rekonstruktorzy zaprezentują realia życia w czasie okupacji niemieckiej i partyzanckich działań żołnierzy Armii Krajowej. Również dzięki tym zaproszonym do współpracy rekonstruktorom każdy zainteresowany będzie miał niepowtarzalną okazję zajrzeć do obozu wojskowego z okresu II wojny światowej, zapoznać się z niezbędnym żołnierskim ekwipunkiem oraz zaletami i wadami frontowego życia.

W godzinach od 12.00 do 17.00 będzie realizowany kolejny punkt programu skierowany do dzieci, a będzie to gra miejska pod nazwą „Za wolną ojczyznę – Akcja Burza”. Uczestnicy gry będą mogli poznać realia wojskowego życia, sprawdzić się w roli wojennego stratega oraz wykazać się spostrzegawczością, zręcznością, sprytem oraz innymi umiejętnościami pozwalającymi rozwiązywać łamigłówki i zdobywać kolejne punkty w grze.
W dalszej części programu zaplanowano pokaz filmu niemego "Pan Tadeusz” (1928 r.), któremu, by oddać klimat przedwojennego kina, będzie towarzyszył muzyka na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka - kompozytora, performera i producenta muzycznego.

Poza tym w trakcie Patriotycznego Jarmarku będzie można obejrzeć barwne spektakle obrzędowe, żywiołowe pokazy zespołów regionalnych oraz prezentacje Kół Gospodyń Wiejskich nawiązujące tematyką do realiów życia mieszkańców Limanowej i okolicznych wsi w okresie okupacji niemieckiej. Zespół Regionalny „Spod Kicek” z Mordarki wystąpi w spektaklu pod tytułem „ Jak Cysorz rekrutował chodoków do wojska”. Z kolei Zespół Regionalny Przyszowianie z Przyszowej zaprezentuje spektakl obrzędowy „Dożynki w dworze w Przyszowej”.

Jak zwykle w czasie jarmarku, dzięki prezentacji, każdy będzie mógł zapoznać się z ofertą producentów regionalnych, artystów i rzemieślników historycznych. Producenci regionalni zaprezentują swoje wyroby z przeznaczonym do tego sektorze, gdzie będzie można degustować i nabyć produkty m.in. chleby, miody, mięso, wędliny, sery, soki, rzemieślnicze piwa i wina, rękodzieło ludowe, wyroby skórzane itp. W tym działaniu przewiduje się także prezentację lokalnych artystów plastyków oraz rzemiosł historycznych w formie pokazów zawodów historycznych w wykonaniu osób zajmujących się kontynuowaniem dawnych tradycji tj. pranie, maglowanie, wyrabianie koszy, broni i narzędzi, kowalstwo, tkactwo, obróbka materiałów, bibułkarstwo, zielarstwo,

Natomiast w końcowej części programu o godz. 21.00 odbędzie się koncert w wykonaniu limanowskiego artysty Łukasza Jemioły (wraz z zespołem) o tematyce patriotycznej nawiązującej stylem do muzyki z dwudziestolecia międzywojennego i okupowanej Polski. Łukasz Jemioła to muzyk, wokalista, songster, człowiek-piosenka pochodzący z Limanowej, a obecnie mieszkający w Lublinie. Specjalizuje się głównie w piosenkach retro, występuje na polskich i światowych scenach.

Każdy element tegorocznego Patriotycznego Jarmarku Św. Marii Magdaleny „W drodze do wolności…” został przemyślany w taki sposób by wpisywał się w hasło przewodnie wydarzenia, upowszechniając wiedzę na temat okresu dwudziestolecia międzywojennego i okresu II wojny światowej oraz podkreślając aspekty patriotyczne i atmosferę życia w czasach walki o wolność. Ponadto różnorodność proponowanych działań w ramach Jarmarku zapewnią całym rodzinom atrakcyjne spędzenie czasu w niedzielne popołudnie.

opr.s/

źródło: organizatorzy

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl