Golemo
Rozmaitości
Poniedziałek, 4 lutego 2019 11:55

„Portrety z pamięci” – wokół Wisławy Szymborskiej

Krakowskie Forum Kultury i Fundacja Wisławy Szymborskiej zaprosili na cykl wydarzeń „Portrety z pamięci” poświęconych Wisławie Szymborskiej.
Miało to miejsce w 7 rocznicę śmierci Noblistki

W ramach cyklu odbyły się: wystawa fotografii, pokaz filmu i wieczór poetycki.

Wydarzeniem inaugurującym przedsięwzięcie był wernisaż wystawy fotografii: „Portrety z pamięci. Literackie przyjaźnie Wisławy Szymborskiej”, który odbył się w piątek 1 lutego 2019r w Krakowskim Forum Kultury przy ul. Mikołajskiej 2 w Krakowie.

Na wystawie można zobaczyć zdjęcia Poetki z przyjaciółmi: wybitnymi postaciami życia literackiego – Czesławem Miłoszem, Władysławem Broniewskim, Anną Kamieńską, Sławomirem Mrożkiem i wieloma innymi. Zostały zaprezentowane fotografie z bardziej i mniej oficjalnych spotkań, wyjazdów, wycieczek, a także pamiątki z prywatnego archiwum Noblistki.

„Przede wszystkim cenię przyjaźń. To jedno z najpotężniejszych i najpiękniejszych uczuć” - mówiła Wisława Szymborska.

Wystawę będzie można oglądać od 1 do 28 lutego 2019 w dni robocze w Sali z Widokiem Krakowskiego Forum Kultury przy ul. Mikołajskiej 2 w Krakowie. Wstęp wolny.

W sobotę 2 lutego odbył się w Sali Teatralnej Krakowskiego Forum Kultury dwukrotnie pokaz filmu dokumentalnego o Wisławie Szymborskiej Napisane życie w reżyserii Marty Węgiel.

Film powstał z archiwalnych nagrań telewizyjnych. W dokumencie o swoim życiu i twórczości mówi sama Noblistka, jak również bliskie jej osoby - współpracownicy, przyjaciele, wydawcy.

W niedzielę 3 lutego zaproszono do Pracowni pod Baranami (Rynek Główny 27, Kraków) na wieczór poetycki z laureatami i laureatkami Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Podczas spotkania poeci i poetki przeczytali swoje ulubione wiersze Noblistki, a także zaprezentowali własną twórczość.

W wieczorze udział wzięli: Krystyna Dąbrowska, Julia Fiedorczuk, Roman Honet, Łukasz Jarosz, , Jakub Kornhauser, Jacek Podsiadło i Marcin Sendecki.

Prowadzenie: Ewa Stanek.

źródło: Tomasz Cichocki i materiały prasowe organizatorów

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl