Rozmaitości
Środa, 29 sierpnia 2018 17:00

„Polonia Libre – droga do wolności”

Wielkimi krokami zbliża się wyjątkowy w historii Polski jubileusz. 11 listopada będziemy obchodzić 100-lecie odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości. Z tej okazji Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II we współpracy z Pospolitym Ruszeniem Szlachty Ziemi Krakowskiej oraz ze Stowarzyszeniem Nowe Przestrzenie, serdecznie zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych z Małopolski i Podkarpacia do wzięcia udziału w wyjątkowym projekcie edukacyjnym realizowanym w ramach programu NIEPODLEGŁA.
„Polonia Libre – droga do wolności” to wielopłaszczyznowy projekt edukacyjny, którego celem jest stworzenie symulacji procesu konstytuowania się narodowych i obywatelskich organów władzy, które w wyniku animowanych spotkań doprowadzą do uchwalenia wspólnej deklaracji niepodległości i stworzenia małej konstytucji.

Za pomocą specjalnie przygotowanej gry symulacyjnej młodzież zostanie przeniesiona w realia roku 1918 i zostanie im postawione wyzwanie uformowania Sejmu Ustawodawczego, który uchwali własną” Małą Konstytucję” oraz „Deklarację Niepodległości”. Najbardziej zaangażowani uczniowie będą mogli reprezentować klasę w obradach wojewódzkich - a podczas finału uczniowie zaprezentują efekty swojej pracy pokazując jaką konstytucję i deklarację udało im się wspólnie stworzyć.

Część uczniów będzie miała również okazję wcielania się w rolę dzisiejszych polityków odwzorowując scenariusz rozgrywki z roku 2018, w którym będą musieli stworzyć nową konstytuantę i wprowadzić przejściową „małą konstytucję”.

Udział w projekcie Polonia Libre – droga do wolności jest bezpłatny i mogą w nim brać udział klasy szkół ponadpodstawowych województwa Małopolskiego i Podkarpackiego. Udział w projekcie obejmuje:

1. Interaktywny wykład historyczno-prawny realizowany w klasie przez specjalnie przygotowanych prowadzących (trwający do 4 godzin lekcyjnych), połączony z kursem wystąpień publicznych i negocjacji – wrzesień/październik.

2. Udział klasy w grze symulacyjnej (trwającej do 6h lekcyjnych), w której wszyscy uczniowie staną się parlamentarzystami Zgromadzenia Narodowego i podzieleni na frakcje, będą dążyć do wypracowania rozwiązań i kompromisów w zapisach Małej Konstytucji – wrzesień/październik.

3. Udział 4 osobowej reprezentacji klasy w wojewódzkim etapie gry symulacyjnej (2 spotkania) – październik/listopad.

4. Udział klasy w finale projektu 7 listopada, podczas którego zostaną zaprezentowane: mała konstytucja oraz deklaracja niepodległości.

Polonia Libre ma na celu ukazanie najlepszych tradycji państwowotwórczych poprzez udział w interaktywnej grze klasowej, która odwzoruje proces formowania się pierwszych władz państwowych.

Link do formularza rejestracyjnego: https://docs.google.com/forms/d/1NjjpY-qhRMmI0HSe_nr8qgt24mufNM1NXx6-mNDnohw/viewform?edit_requested=true

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Organizator: Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie

źródło: mat. prasowy

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl