Rozmaitości
Piątek, 30 marca 2018 18:30

„Piękna nasza Polska cała" - wystawa czasowa w Muzeum - Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie

Wystawa „Piękna nasza Polska cała" w Muzeum w Wygiełzowie ma na celu upowszechnienie wiedzy o pięknie i bogactwie haftów z różnych regionów Polski poprzez pokaz dzieł wykonanych współcześnie przez artystki zrzeszone w Stowarzyszeniu Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Lud–Art przy Muzeum Etnograficznym im. S. Udzieli w Krakowie.
Na wystawie prezentowane są obrusy, serwety, obrazki, woreczki, zakładki do książek oraz elementy strojów (zapaski, chusty czepcowe, rańtuchy, etc.), które ukazują różnorodność polskich haftów, użytych motywów, kolorów i technik zdobniczych. Znajdziemy tu m.in. hafty kaszubskie, kujawskie, krakowskie, rzeszowskie, poznańskie, wilanowskie czarne wzory wykonane ściegiem łańcuszkowym czy łemkowskie ściegi krzyżykowe.

Wystawie towarzyszyć mają także warsztaty rękodzielnicze, podczas których będzie można poznać bogactwo wzorów zdobniczych i nabyć umiejętności hafciarskich. Mamy nadzieję, że nasza ekspozycja stanie się inspiracją zarówno dla młodych, jak i doświadczonych rękodzielników.

Okolicznościowa wystawa „Piękna nasza Polska cała” we dworze z Drogini na terenie skansenu jest zorganizowana w 25-lecie działania Stowarzyszenia Lud-Art w roku jubileuszu 50-lecia Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie.

MIEJSCE EKSPOZYCJI: duża sala w dworze z Drogini na terenie skansenu MNPE w Wygiełzowie
CZAS TRWANIA: 10 kwietnia 2018 - 22 lipca 2018 r.
WERNISAŻ: 10 kwietnia 2018, godz.12.00 z udziałem Zespołu Regionalnego „MOGILANIE”.
GODZINY OTWARCIA: w godzinach otwarcia dworu, tj.:pon. – pt. od 8.00 do 15.00; sob. – niedz. od 11.00 do 18.00.
TERMINY BEZPŁATNYCH WARSZTATÓW HAFTU REGIONALNEGO: 27 maja, 10 czerwca, 15 lipca 2018 r. , skansen w Wygiełzowie

źródło: Muzeum - Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl