Rozmaitości
Czwartek, 23 listopada 2017 22:45

„Odwilż ’56 - Cracovia ’65. Wystawa architektury Witolda Cęckiewicza" (zdjęcia)

KRAKÓW. W dawnym hotelu Cracovia odbył się dziś wernisaż wystawy „Odwilż '56 - Cracovia '65. Wystawa architektury Witolda Cęckiewicza". Ekspozycję będzie można oglądać do 21 stycznia 2018r.
Jest to wyjątkowa opowieść o największych osiągnięciach znanego architekta, ukazanych na politycznym i społecznym tle dwóch dekad, następujących po odwilży 1956 roku.

Architektura Witolda Cęckiewicza zostanie pokazana za pomocą makiet architektonicznych i niepublikowanych dotąd materiałów archiwalnych – rysunków technicznych i fotografii. Projekty architekta można zobaczyć na kartach publikacji z epoki oraz we fragmentach filmów i kronik filmowych. Nie jest to jednak typowa wystawa architektoniczna, ale wielowątkowa narracja pokazująca konteksty kulturowe, polityczne, ekonomiczne i społeczne PRL-u lat 50. i 60.

Celem jest zobrazowanie sprzeczności poodwilżowego przełomu. Z jednej strony definiuje go erupcja artystycznych dokonań najwyższej próby we wszystkich dziedzinach sztuki. Z drugiej – jego ramy określa polityczne tło, jakim była epoka partyjnego przywództwa Władysława Gomułki. Początek wyznaczyła nadzieja odwilży, a koniec – wydarzenia Marca ’68 i masakra na Wybrzeżu w grudniu ’70 roku. Te sprzeczności tkwią także w architekturze tego okresu. Cracovia, w momencie swojego powstania najnowocześniejszy hotel w Polsce, modernistyczne dzieło architektury wypełnione nowoczesnym wzornictwem, była jednocześnie miejscem, w którym służby specjalne prowadziły tajną inwigilację, a zdobycie aluminium tworzącego konstrukcje spektakularnej ściany kurtynowej budynku wymagało negocjacji z przedstawicielami aparatu partyjnego

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Muzeum Narodowego w Krakowie
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl