Rozmaitości
Środa, 16 maja 2018 23:20

„Musicie być mocni mocą wiary, nadziei i miłości” – obchody 40. rocznicy wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową

Pod hasłem „Musicie być mocni mocą wiary, nadziei i miłości”, zaczerpniętym z homilii Jana Pawła II wygłoszonej na krakowskich Błoniach podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 roku, odbędą się w Krakowie obchody 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Cykl wydarzeń religijnych, kulturalnych i naukowych zostanie zainaugurowany 18 maja, w 98. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, a ich kulminacja nastąpi w październiku.
98. rocznica urodzin Jana Pawła II
Obchody 40. rocznicy wyboru Ojca Świętego Jana Pawła ii na Stolicę Piotrową rozpoczną się 18 maja o 17.00 w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, gdzie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski będzie przewodniczył Mszy św. z racji 98. urodzin Papieża Polaka. Po Eucharystii zostaną wręczone nagrody dla laureatów IV Międzynarodowego Konkursu Literackiego pt. „Św. Jan Paweł II Apostoł Miłosierdzia – Patron Rodziny”, wyłonionych przez jury pod przewodnictwem Ernesta Brylla. Msza św. będzie transmitowana przez TVP3 Kraków.
Wcześniej, tego samego dnia o 8.00, Mszę św. w Kaplicy Kapłańskiej w Sanktuarium św. Jana Pawła II odprawi jego wieloletni sekretarz osobisty kard. Stanisław Dziwisz.

Urodziny swojego Patrona świętować też będą młodzi z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. W piątkowy wieczór wyruszą o 19.50 spod bazyliki Św. Floriana, by z radością i pieśnią na ustach uczcić tę rocznicę. Nie zabraknie żółtych chust, balonów i uśmiechów. Radosny pochód młodych przejdzie przez Plac Matejki, ul. Floriańską, przez Rynek Główny, aż po ul. Grodzką i Okno Papieskie na Franciszkańskiej 3.

Obchody centralne
Główne uroczystości związane z obchodami jubileuszu 40-lecia pontyfikatu św. Jana Pawła II odbędą się w październiku. Będą one miały charakter ogólnopolskiego dziękczynienia za życie i posługę papieża, który zmienił oblicze świata, a nam, jego rodakom, przywrócił poczucie wolności i uczył, jak ją zagospodarować, by przynosiła błogosławione owoce w życiu wspólnotowym i osobistym Polaków. W Sanktuarium na Białych Morzach, powstałym dla upamiętnienia dziedzictwa Jana Pawła II, 16 października zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna z udziałem Episkopatu Polski i najwyższych władz państwowych. Będzie jej przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi kard. Stanisław Dziwisz.
Wieczorem tego samego dnia zaplanowany jest koncert artystów scen polskich dla uczczenia Papieża Polaka, który odbędzie się na Rynku Głównym w Krakowie. Poprzedzi go mapping na murach Pałacu Arcybiskupów Krakowskich oraz uroczyste odsłonięcie odrestaurowanego Okna Papieskiego.

W niedzielę 14 października, kiedy to w Kościele w Polsce obchodzony jest Dzień Papieski, odbędzie się wyjątkowe spotkanie ze świadkiem wielkiego pontyfikatu – kard. Stanisławem Dziwiszem, który podzieli się swoimi wspomnieniami z niemal czterdziestu lat służby u boku świętego Papieża. Wieczornica z osobistym sekretarzem Jana Pawła II zaplanowana jest na Białych Morzach przede wszystkim z myślą o młodych ludziach, którzy wielkie wydarzenia pontyfikatu polskiego Papieża znają jedynie z opowieści i dokumentów.
Uroczyste dziękczynienie w papieskim Sanktuarium na Białych Morzach trwać będzie od 16 października, a zakończy się odpustem ku czci św. Jana Pawła II, 22 października, w dniu liturgicznego wspomnienia Świętego. W tych dniach do Sanktuarium zostaną zaproszeni przedstawiciele wszystkich stanów i grup społecznych.

Archidiecezjalna Pielgrzymka do grobu św. Jana Pawła II w Rzymie
Pielgrzymka dziękczynna Archidiecezji Krakowskiej za pontyfikat Jana Pawła II rozpocznie się we wtorek 9 października o 8.00 Mszą św. w Bazylice Santa Maria Maggiore pod przewodnictwem kard. Stanisława Ryłki. Wieczorem tego samego dnia zaplanowany jest uroczysty koncert, organizowany w murach bazyliki przez metropolitę krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego. W środę 10 października pielgrzymi wezmą udział w Audiencji Generalnej z Ojcem Świętym na Placu św. Piotra w Rzymie, a w południe będą modlić się na Mszy św. w kościele Świętego Ducha, pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Dziękczynne pielgrzymowanie Archidiecezji Krakowskiej zakończy się w czwartek 11 października Mszą św. w Bazylice św. Piotra pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego.
Do tej pory udział w pielgrzymce zadeklarowały grupy z duszpasterstw: młodzieży i rodzin, Arcybractwo Miłosierdzia - osoby ubogie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II i Międzyuczelniany Instytut Muzyki Kościelnej, a także Filharmonia Rzeszowska i Bractwo Kurkowe. Do pielgrzymowania zachęcani są wierni w parafiach Archidiecezji Krakowskiej. Ponadto chętni mogą zgłaszać swój udział w Duszpasterstwie Rodzin (+48 12 628 81 49, +48 12 628 81 50, e-mail: wdr@diecezja.pl) oraz w Duszpasterstwie Młodzieży (ks. Marcin Rozmus, tel.694-165-616, e-mai: duszpasterzmlodziezy@diecezja.pl).

Inne wydarzenia
Od maja do października jubileusz 40-lecia pamiętnego konklawe, które wybrało papieża z dalekiego kraju, obchodzony będzie we wspólnotach, parafiach, sanktuariach i innych miejscach związanych w Archidiecezji Krakowskiej z Janem Pawłem II. Charakter dziękczynny za wydarzenia z października 1978 roku będą miały również coroczne pielgrzymki, jak Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę czy Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej.
22 września do Sanktuarium św. Jana Pawła II pielgrzymować będą młodzi. Podczas Spotkania Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej (SMAK) wręczona zostanie Nagroda Metropolity Krakowskiego „Młodość – projekt życia”, nawiązująca do Listu Jana Pawła II do młodych „Parati Semper”. Młodzi będą dziękować za pontyfikat inicjatora i patrona Światowych Dni Młodzieży podczas Mszy św. i koncertu ewangelizacyjnego.

4 października w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie zostanie otwarta okolicznościowa wystawa „Święty pontyfikat”.
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II i Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie organizują w dniach 17-19 października Międzynarodową Konferencję „Veritatis Splendor” z udziałem naukowców, hierarchów i autorytetów duchowych z różnych stron świata. Ich refleksja będzie przebiegała pod hasłem: „Jan Paweł II – papież, który zmienił oblicze Europy i świata”.

Organizatorzy: Archidiecezja Krakowska, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie
Patroni: Miasto Kraków, Województwo Małopolskie

źródło: mat. prasowy

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl