Rozmaitości
Sobota, 28 maja 2016 16:00

„Małopolski” stojak na rowery (zdjęcia)

Niepowtarzalny stojak na rowery stanął przed budynkiem dawnego Dworca Głównego w Krakowie. 8,5 - metrowa instalacja, której kształt układa się w słowo „Małopolska”, to element rozpoczynającego się w dziś KIERMASHU, czyli krakowskich targów mody niezależnej.
Projekt stojaka na rowery jest wynikiem współpracy Województwa Małopolskiego oraz krakowskich targów mody niezależnej KIERMASH.

– Stojak to niespodzianka dla mieszkańców i gości odwiedzających Kraków. Zależało nam na tym, żeby coś, co zostanie na stałe było zarówno praktyczne, jak i designerskie, nowoczesne i… modne – mówi inicjatorka pomysłu Izabela Chyłek.– A z czym kojarzy nam się miejska moda, jeśli nie z lekkimi ubraniami i rowerem. Rower to dla mnie oznaka wolności i dbania o ekologię – dodaje.

Ekologiczny aspekt pomysłu docenia również marszałek Jacek Krupa.

– Walka o czystsze powietrze w Krakowie i całej Małopolsce to ambitne wyzwanie, jakie przed sobą postawiliśmy. Będziemy popierać każdą inicjatywę, która wpisuje się w nasze działania walki ze smogiem – mówił marszałek Jacek Krupa. - Wielu krakowian już teraz przemieszcza się po mieście korzystając z rowerów, więc oni z tego „prezentu” na pewno się ucieszą. Poza tym stojak będzie też służył turystom, którzy odwiedzają stolicę Małopolski – dodał marszałek.

Stojak na rowery „MAŁOPOLSKA” wpisuje się w założenia, jakimi kierują się organizatorzy KIERMASHU. Wydarzenie to promuje lokalnych twórców i producentów, stawia przede wszystkim na modę, oryginalność, niezależność, ale również na ekologię i fair trade (sprawiedliwy handel). – Stojak może być też traktowany jako nowoczesna rzeźba. Stworzyli go lokalni rzemieślnicy, a jego forma wpisuje się w ogólnoświatowy trend poprawy wyglądu przestrzeni miejskiej przez świadome zaprojektowanie i wykorzystanie mebli publicznych – opowiada o projekcie Izabela Chyłek.

Po zakończeniu KIERMASHU stojak zostanie przeniesiony na plac przed Wojewódzką Biblioteką Publiczną. Dyrektor biblioteki Jerzy Woźniakiewicz jest bardzo zadowolony z tego pomysłu.

- Do naszej biblioteki codziennie przyjeżdżają setki młodych osób. Sporo z nich korzysta z rowerów. Mam nadzieję, że 8,5-metrowy stojak sprosta ich potrzebom. Jeśli jednak okazałby się zbyt mały, to może w przyszłości postawimy kolejny – mówi dyrektor. – Nasza placówka chętnie wspiera ekologiczne postawy wśród mieszkańców i turystów. Zawsze będę na „TAK” dla każdego rozwiązania, które ułatwia życie codzienne i poprawia wizerunek miasta – dodaje Jerzy Woźniakiewicz.

Inicjatorką pomysłu stworzenia stojaka rowerowego „MAŁOPOLSKA” jest Izabela Chyłek, miejska działaczka, współorganizatorka Kiermashu, współwłaścicielka Pauzy In Garden i Pasażu. Projekt powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, który wsparł go finansowo.

W odsłonięciu stojaka uczestniczyli: Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie Jerzy Woźniakiewicz oraz Izabela Chyłek – organizatorka KIERMASHU – Krakowskich Targów Polskiej Mody Niezależnej i Maciej Wesołowski – pomysłodawca i twórca Strefy Sztuk Dawnych – Interdyscyplinarnej Szkoły Sztuk i Rzemiosł Dawnych.

opr.s/

źródło: Biuro Prasowe UMWM

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl