Rozmaitości
Wtorek, 5 czerwca 2018 12:46

„Królestwo Baśni" w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej (zdjęcia)

Otwarcie wystawy „Królestwo Baśni” sprawiło, że Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej w ciągu jednego dnia odwiedziło 664 osób. Zarówno dzieci jak i dorośli z entuzjazmem i spontaniczną radością podeszli do spotkania z bohaterami baśni, którzy pojawili się w limanowskim muzeum dzięki współpracy z Fundacją Nomina Rosae Ogród Kultury Dawnej z Nowego Sącza.
Dzieci zwiedzając niezwykłą wystawę świetnie się bawiły rozpoznając swoich ulubionych bohaterów m.in. zasiadającą na wspaniałym tronie Królową Śniegu o zimnym spojrzeniu i zachwycającą śnieżnobiałą, iskrzącą się suknią oraz śliczną Śpiącą Królewnę, czekającą na dzielnego księcia. Miały również szansę zawrzeć znajomość z nieznanymi dotąd postaciami, na przykład gromadką zabawnych trolli kryjących się pomiędzy kamieniami porośniętymi mchem lub piratem, który z dumą chwalił się skarbami zrabowanymi na odległych morzach. Nie obyło się też bez odrobiny strachu w czasie oglądania wystawy, bo do limanowskiego muzeum przybyli również ci źli bohaterowie bajek - zła Baba Jaga na miotle czy błyskający rubinowym okiem Król Myszy.

Zachwytów nie brakował również pośród dorosłych zwiedzających, wiele osób z uśmiechem na twarzy powracało we wspomnieniach do swoich własnych dziecięcych lat. Chyba prawdę pisał Adam Asnyk w wierszu „Baśń tęczowa”, że od kolebki biegnie za człowiekiem czarodziejska baśń tęczowa i przypomina o sobie w najmniej spodziewanych momentach, jak na przykład w niedzielne popołudnie w Dworze Marsów.

Nie tylko bajkowe postacie, ale też eksponowana na wystawie kolekcja książek poświęconych baśniom z całego świata, budziła podziw, zwłaszcza przepięknymi, barwnymi ilustracjami, które ożywiały dodatkowo wyobraźnie. Bogactwo wystawy sprawiało, że zwiedzający spędzili długie chwile na salach wystaw czasowych odczytując fragmenty ulubionych bajek. Z kolei zaproponowana przez organizatorów nietypowa atrakcja otwarcia wystawy - pokazy slajdów na zabytkowym rzutniku ANIA i wspólne czytanie bajek, zostały przyjęte radosnym zdumieniem i głośnym śmiechem dzieci, które miały niepowtarzalną okazję obejrzeć zabawne przezrocza ilustrujące psoty Pchły Szachrajki czy perypetie słonia, który ciągle o czymś zapominał.

Pomimo, że wystawa „Królestwo Baśni” była w niedziele w centrum ogólnej uwagi, to jednak wizyty, nieraz całych rodzin, rozpoczynające się w salach pełnych bajkowych postaci kończyły się na zwiedzaniu prawdziwych skarbów w postaci niezwykłej kolekcji zabytkowych dewizek i poznawaniu tajemniczej apteki mgr Klementyny Bączkowskiej, pełnej egzotycznych preparatów i zagadkowych urządzeń, dzięki czemu wielu osób przekonało się jak różnorodne i ciekawe mogą być wystawy muzealne.

Wystawa „Królestwo Baśni” będzie prezentowana w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej przy ul. Józefa Marka 13 w Limanowej do 15 sierpnia. Wszystkich miłośników baśni serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy. Z kolei przez cały czerwiec zorganizowane grupy z przedszkoli i szkół podstawowych (klasy 1-3) wraz z opiekunami zapraszamy do darmowego zwiedzenia tej bajkowej wystawy.

opr.s/

źródło: Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl