Rozmaitości
Piątek, 12 października 2018 10:12

„Kantata polska” w ICE Kraków 10.11.2018r

„Kantata polska” Piotra Rubika i Zbigniewa Książka, czyli wielka muzyczna premiera tej jesieni, to pełna miłości i wdzięku opowieść o tym, jakim jesteśmy narodem – walecznym i bohaterskim
Wielka premiera widowiska odbyła się 11 października w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
Za pomocą dobrze nam znanych piosenek, a także utworów zaczerpniętych ze skarbnicy literatury autorzy przedstawią Polskę nie tylko w momencie odzyskania niepodległości, ale i współczesną.

Całość usłyszeliśmy w wykonaniu doborowego grona solistów, Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej z Jeleniej Góry oraz Wrocławskiego Chóru Akademickiego pod kierunkiem Alana Urbanka.

Narrator tej fascynującej opowieści wcielił się w głównych bohaterów lat 20. XX wieku: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego oraz Ignacego Mościckiego.
Interpretacja fragmentów listów tych przywódców do żon i przyjaciółek przypomniała nam, że byli to ludzie z krwi i kości: pomimo trudnych czasów i walki o wolną Polskę także oni przeżywali miłości i rozterki, mieli swoje życie prywatne i rodzinne.
Stąd pełne wzruszeń utwory „Miłości cud”, „Fruwając po chmurach” i „Czterolistna miłość”, ale też piosenki przedstawiające tęsknotę za ojczyzną – choćby oparta na motywach wiersza Wergiliusza „To moja miłość, to moja ojczyzna”.

11 października w Krakowie wyśpiewali te wzruszające historie soliści: Zofia Nowakowska, Marta Moszczyńska, Olivia Wieczorek, Michał Gasz i Marcin Januszkiewicz.

źródło: Tomasz Cichocki

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl