Rozmaitości
Środa, 22 maja 2013 13:35

“Park Kulturowy Krupówki - posprzątajmy salon Zakopanego z chińszczyzny i reklam”

ZAKOPANE. W Dworcu Tatrzańskim odbyła się debata pod hasłem “Park Kulturowy Krupówki - posprzątajmy salon Zakopanego z chińszczyzny i reklam”. Organizatorami spotkania była Fundacja Aktywnych Obywateli imienia Józefa Dietla i Małopolska Okręgowa Izba Architektów RP.
Wśród gości był Janusz Majcher burmistrz Zakopanego, Stanisław Dawidek, naczelnik Wydziału Architektury w Starostwie Tatrzańskim, Zenon Remi, architekt Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP, Piotr Gajewski, profesor Politechniki Krakowskiej, członek SARP, Konrad Myślik, specjalista ds. marketingu miejskiego oraz Jerzy Chlebiński, architekt zakopiański.

- Goście z Krakowa zaprezentowali rozwiązania, jakie wykorzystano podczas tworzenia Parku Kulturowego Stare Miasto w Krakowie. Szczegółowo opisali konkretne narzędzia, jakie można wykorzystać w przypadku zakopiańskich Krupówek i zaoferowali swoją pomoc. Osoby zaangażowane w projekt w Krakowie odniosły ogromny sukces i udowodniły, że przestrzeń publiczną, będącą wizytówką danego miejsca, można skutecznie uporządkować - wyjaśnia w imieniu organizatorów Agata Kaczor.

Głównym tematem ożywionej dyskusji był chaos jaki panuje (i wciąż rośnie) wśród szyldów i reklam na najsłynniejszej ulicy w Zakopanem.

Zebrani architekci, działacze, przedsiębiorcy, dziennikarze oraz mieszkańcy miasta zgodzili się, że należy wprowadzić konkretne zasady i przepisy dotyczące wyglądu reklam i dopuszczalnych miejsc ich eksponowania. Podkreślono również konieczność egzekwowania istniejących przepisów i usunięcia lub zmiany szyldów, które obecnie funkcjonują w przestrzeni publicznej nielegalnie.

Dostrzeżone zostały też przeszkody, jakie stoją na drodze wprowadzenia Parku Kulturowego w Zakopanem – brak kontynuacji prac po uchwaleniu przez Urząd Miasta ustawy intencyjnej w sprawie Parku Kulturowego Krupówki, brak architekta i plastyka miejskiego, opór wśród części przedsiębiorców, brak świadomości niektórych właścicieli lokali na temat przepisów i korzyści płynących z uporządkowania reklam i szyldów na Krupówkach oraz strat płynących z panującego chaosu.

Potrzeba stworzenia Parku Kulturowego dotyczy także innych terenów miasta, a w szczególności rejonu skoczni narciarskich i Gubałówki.

Powstał pomysł zorganizowania akcji informacyjnej dla przedsiębiorców i właścicieli z Krupówek na temat obowiązujących przepisów (spotkania, listy z informacjami wysyłane przez Urząd Miasta).

Swoje wsparcie zaoferowały Fundacja Aktywnych Obywateli imienia Józefa Dietla i Małopolska Okręgowa Izba Architektów RP. Burmistrz Zakopanego Janusz Majcher zobowiązał się i dał słowo, że podejmie działania w sprawie utworzenia Parku Kulturowego Krupówki.

opr. s/ zdj. Michał Adamowski

źródło: organizator

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl