" /> “Masara" Mariusa Ivaśkeviciusa w Narodowym Teatrze Starym reżyseruje Stanisław Mojsiejew • malopolskaonline.pl
Golemo
Rozmaitości
Środa, 14 lutego 2018 20:33

“Masara" Mariusa Ivaśkeviciusa w Narodowym Teatrze Starym reżyseruje Stanisław Mojsiejew

Na Dużej Scenie Narodowego Teatru Starego odbędzie się pierwsza duża premiera - “Masara" Mariusa Ivaškeviciusa, reżyseruje Stanisław Mojsiejew- ukraiński reżyser. Dzisiaj 14 lutego odbyła się próba medialna i pokazano fragment tego przedstawienia,

Akcja "Masary" toczy się w Donbasie, Holandii i w Piekle, przeniesionej na scenę Starego Teatru w Krakowie. Premiera spektaklu, powstałego na podstawie tekstu Litwina Mariusa Ivaskeviciusa, odbędzie się w sobotę, 17 lutego. Sztuka zawiera aluzje do m.in. do "Fausta" Goethego. Historia rozpoczyna się od wojny na Ukrainie.

Dlaczego tak łatwo rodzi się i narasta w człowieku zło? Dlaczego tak łatwo manipulować ludźmi? Dlaczego ci, których postępowanie jeszcze tak niedawno odpowiadało standardom cywilizowanego świata, nagle rzucają się mordować swoich sąsiadów?

W dramacie „Masara”,którego światowa prapremiera w reżyserii Árpáda Schillinga odbyła się w wileńskim Teatrze Narodowym, Marius Ivaškevičius stawia pytania na temat istoty zła, do którego tak łatwo się przyzwyczajamy i o którym zapominamy. Mówi o zagrożeniach współczesności, takich jak terroryzm, przemoc, nietolerancja i pogarda dla „nie swoich”, polityka supermocarstw, dla których tak zwani zwykli ludzie są tylko nic nieznaczącymi pionkami na szachownicy. Akcja sztuki, w której odnajdujemy między innymi aluzje do „Fausta” Goethego, toczy się w Donbasie, w Holandii i w… Piekle. Wydarzenia, początkowo rozgrywane w porządku realistycznym, stopniowo nabierają coraz to bardziej metafizycznego wymiaru.
Nie mniej ważnym tematem sztuki i spektaklu jest medialna atrakcyjność przemocy i zła, co sprawia, że krwawe obrazy konfliktów i wojen, wypełniające serwisy informacyjne, programy telewizyjne i media społecznościowe, nieustannie na nas oddziałują, atakując ze wszystkich stron.

Spektakl dla widzów dorosłych.

OBSADA
Aldona Grochal Biedna – Krewna ofiar w Holandii, 
Matka poległego syna w Piekle
Małgorzata Gałkowska Matka w Donbasie, 
Matka w Holandii, 
Główny jeniec w Piekle
Paulina Kondrak Córka w Donbasie, Córka w Holandii, 
Aktorka Beata w niewoli w Piekle
Katarzyna Krzanowska Słodka – Przedstawicielka
 rządu Holandii, Aktorka w Piekle
Paulina Puślednik Pusia – Aktorka w sali, 
Wiedźma w Piekle
Anna Radwan, Lidia Duda Czuła – Krewna ofiar w Holandii, 
Matka poległego syna w Piekle **
Bogdan Brzyski Żołnierz w Donbasie, ekstremista 
w Holandii, Jeniec wojenny 
Stanisław Nowopolski w Piekle
Maciej Charyton, Grzegorz Grabowski Syn w Donbasie, 
Syn w Holandii, 
Jeniec wojenny 
Tadeusz Iwaszkiewicz 
w Piekle **
Roman Gancarczyk Ojciec w Donbasie, 
Ojciec w Holandii, 
Oficer Piotr Stolczyk 
w niewoli w Piekle
Zbigniew W. Kaleta Żołnierz w Donbasie, ekstremista 
w Holandii, Jeniec wojenny 
Marcin Niepokój w Piekle
Radosław Krzyżowski Masara w Piekle

Stanisław Mojsiejew Reżyseria
Agnieszka Lubomira Piotrowska Przekład
Władimir Kowalczuk Scenografia i kostiumy
Evgueni Galperine Muzyka
Zbigniew S. Kaleta Inspicjent / sufler

Stanisław Mojsiejew do października ub.r. był dyrektorem artystycznym Narodowego Akademickiego Teatru Dramatycznego im. Iwana Franki w Kijowie. Spektaklem, który otworzył mu artystyczną drogę w Teatrze Franki, był wystawiony w 2013 r. "Kwiat ostu" na podstawie tekstu dramatopisarki młodego pokolenia Natalii Worożbit. W Teatrze Narodowym wyreżyserował także m.in. "Eryka XIV" Augusta Strindberga, "Taka jej dola" Tarasa Szewczenki, "Wszyscy moi synowie" Artura Millera.

Marius Ivaskevicius urodził się w 1973 r. w Malatach. Ukończył lituanistykę na Uniwersytecie Wileńskim. Uchodzi za jednego z najbardziej utalentowanych dramaturgów na Litwie. Wśród jego dramatów wystawianych na Litwie i za granicą są m.in. "Sąsiad", "Mistrz", "Kant, krytyka czystego rozumu". Tworzy również prozę – na język polski została przetłumaczona powieść "Historia z chmury". Współtworzy filmy dokumentalne.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Narodowego Starego Teatru w Krakowie
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl