WSB
Rozmaitości
Środa, 30 marca 2022 20:00

80. rocznica pierwszego transportu deportacyjnego żydów francuskich do KL Auschwitz-Birkenau

Dziś mija 80. rocznica pierwszego transportu deportacyjnego francuskich Żydów do KL Auschwitz. 30 marca 1942 r. do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz przybył pierwszy transport kolejowy z deportowanymi ludźmi z obozu Compiegne w okupowanej Francji – było to 1112 Żydów.
Delegacje oddały cześć przed symbolicznymi oryginalnymi wagonami bydlęcymi na Judenrampe Birkenau. Stojąc w miejscu, gdzie Niemcy przywozili transporty deportacyjne z całej ówczesnej okupowanej Europy – delegacje uczciły minutą ciszy rocznicę pierwszego transportu oraz wszystkie francuskie ofiary transportów deportacyjnych do Auschwitz. Jak podają źródła, było ich 63 tysiące kobiet, dzieci i mężczyzn.

Judenrampe jako miejsce wyładunku transportów deportacyjnych funkcjonowało od wczesnej wiosny 1942 roku do maja 1944 roku. To tu, wysiadając z bydlęcych wagonów przed dwoma budynkami obozowych magazynów żywnościowych Fünfkartofellagerhalle und Krautsilo KL Auschwitz-Birkenau (tj. Ziemniaczarkami i Kwaszarnią), przybyli ludzie byli dzieleni w selekcjach na tych, którzy są przydatni dla III Rzeszy i będą pracować w obozie i na tych, którzy od razu zostają skierowani na śmierć do komór gazowych. Przez trzy lata to miejsce stało się stacją końcową dla około pół miliona przymusowo deportowanych przez Niemców na śmierć więźniów.

Dziś, budynkami obozowych magazynów żywnościowych i tym Miejscem Pamięci, opiekuje się Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Obydwa oryginalne budynki Fundacja ma w planach odbudować i przywrócić do ich pierwotnego stanu, powstanie tu jedyne na świecie Muzeum Judenrampe.

Hołd pomordowanym oddali: w imieniu Konsula Generalnego Francji – Pani Anne Schmidt-Riou przedstawiciel Fundacji Pobliskie Miejsca Pamieci Auschwitz-Birkenau, w imieniu Marszałka Województwa Małopolskiego Pana Witolda Kozłowskiego – Pan dr Jakub Przewoźnik, w imieniu Wójta Gminy Oświęcim i Rady Gminy Oświęcim – sołtys Brzezinki Pan Andrzej Ryszka, w imieniu Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau – Pan Dyrektor Rafał Pióro, w imieniu Centrum Dialogu i Modlitwy – Ks. Dyrektora Pawła Barana, Ks. Manfred Deselaers i Pan Stephan Kumpf, oraz Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięć Auschwitz-Birkenau

Organizatorem dzisiejszych uroczystości była Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

źródło: mat. prasowe Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl