Festiwal Kiepury
Rozmaitości
Środa, 16 czerwca 2021 15:09

79-ta rocznica utworzenia Karnej Kompanii Kobiet KL Auschwitz – Bor/Budy

25 czerwca br. przypada 79-ta rocznica utworzenia Karnej Kompanii Kobiet KL Auschwitz – Bor/Budy Frauenstrafkompanie
Jak podają materiały źródłowe powstanie Karnej Kompanii Kobiet wiązało się bezpośrednio z ucieczką 24 czerwca 1942 roku z komanda kobiecego KL Auschwitz polskiej więźniarki Janiny Nowak. Niemcy, by zaostrzyć dyscyplinę, zastosowali odpowiedzialność zbiorową. Wszystkim 200-tu kobietom z jej komanda ogolono głowy, a samo komando przekształcono w karną kompanię i 25 czerwca wraz z 200-stoma Żydówkami różnych narodowości wśród których były, Słowaczki, Rosjanki, Ukrainki, Jugosłowianki, Czeszki oraz Niemki odesłano do nowo utworzonego karnego podobozu w Borze/Budach.

Więźniarki karnego komanda bez względu na pogodę czy porę roku pracowały przy pogłębianiu oraz oczyszczaniu brzegów pobliskich stawów z sitowia oraz tataraku, pracowały w lesie przy wyrębie drzew. Wykonywały także większość prac rolniczych na okolicznych polach. Ciężkie warunki pracy oraz okrutne traktowanie przez więźniarki funkcyjne dla wielu kończyło się śmiercią. W drugiej połowie sierpnia 1942 r. część komanda kobiet przeniesiono do obozu żeńskiego w KL Birkenau. Po niespełna dwóch miesiącach od utworzenia karnego podobozu było to 137 polskich więźniarek - tyle zdołało przeżyć z 200 skierowanych kobiet z pierwszego transportu do karnej kompani w czerwcu.

Ostatecznie w marcu 1943 r. karne komando kobiece zostało przeniesione do obozu kobiecego w KL Birkenau, a w miejscu Karnej Kompanii Kobiet utworzono podobóz kobiecy KL Auschwitz Frauenlager Bor/Budy.

"Jeśli Auschwitz uznać za piekło, to Bor/Budy były jego najniższym kręgiem" - tak swój pobyt w Karnej Kompanii Kobiet wspomina Zofia Posmysz numer obozowy 7566

Upamiętnienie rocznicy zostało dostosowane do obowiązujących ograniczeń sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa. Niestety nie będą to mogły być obchody o charakterze masowym. Wszystkich chętnych chcących upamiętnić to historyczne wydarzenie zapraszamy 25 czerwca w godzinach od 10:00 do 12:00 . Przed budynkiem kwaterowania więźniarek karnej kompani przy pamiątkowej tablicy , będzie można złożyć wiązanki , zapalić znicze i chwilą ciszy przypomnieć te tragiczne wydarzenia sprzed 79 lat.

Brzeszcze ul Bór 67 , parking przy budynku OSP Bór

opr.s/

źródło: Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci

TdP
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Krynica
Reklama
TdP
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl