Rozmaitości
Czwartek, 4 października 2018 14:00

74. Sezon Artystyczny w Filharmonii Krakowskiej

W Filharmonii Krakowskiej odbyła się konferencja prasowa na której przedstawiono plany koncertowe na 74. Sezon Artystyczny dla starszych, młodszych i najmłodszych słuchaczy.
Opowiedziano o projektach, w których Filharmonia bierze udział min. o Karta Dużej Rodziny czy współpracy z Uniwersytetami Trzeciego Wieku.

W konferencji wzięli udział:
Bogdan Tosza - Dyrektor Naczelny Filharmonii Krakowskiej
Charles Olivieri-Munroe - Dyrektor Artystyczny
Grzegorz Lipiec - Członek Zarządu Województwa Małopolskiego
Teresa Majka-Pacanek – Chórmistrz
oraz przedstawiciele generalnego wykonawcy remontu Przedsiębiorstwa Budowlano-Produkcyjnego ,,Łęgprzem” sp. z o.o.

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie otwiera nowy, 74. sezon artystyczny. Podczas koncertów inauguracyjnych – w najbliższy piątek, 5 października, o godz. 19.30 i w sobotę, 6 października, o godz. 18.00, w sali koncertowej przy ul. Zwierzynieckiej Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi szef artystyczny instytucji, Charles Olivieri-Munroe

Koncerty otwierające nowy sezon zbiegają się ze 125. rocznicą śmierci Piotra Czajkowskiego (która przypada 6 listopada), stąd w programie znalazło się jedno z najbardziej znanych dzieł rosyjskiego kompozytora – I Koncert fortepianowy b-moll op. 23, które krakowskiej publiczności zaprezentuje wybitny pianista Nikolai Demidenko – artysta koncertujący na estradach całego świata, juror międzynarodowych konkursów pianistycznych, w tym niedawno zakończonego I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, znakomity interpretator literatury pianistycznej swoich rodaków, szczególnie Czajkowskiego, Rachmaninowa i Prokofiewa.

Repertuar koncertów otwiera suita tańców polskich „Polonia” Andrzeja Panufnika, wieńczy natomiast oratorium symfoniczne „Prorok Izajasz” Aleksandra Tansmana, z partią solową Przemysława Borysa. Dzieło na tyle rzadkie, że partytura nie została wydana nawet drukiem, muzycy wykonywać je więc będą z wersji napisanej ręcznie. Jak stwierdza Charles Olivieri-Munroe: Tansman „to jeden z tych polskich kompozytorów, których twórczość była prawdziwie międzynarodowa. Nie bez znaczenia jest tu jego żydowskie pochodzenie i fakt, że przez wiele lat mieszkał i tworzył w Paryżu. Samo zaś oratorium napisał w trzech językach – może być śpiewane po angielsku, francusku i niemiecku (…), poza tym posiada pełen rozmaitych kolorów finał.”

Sezon 2018/2019 to dla Filharmonii Krakowskiej okres pełen wyjątkowych wydarzeń muzycznych, spośród których wymienić należy choćby koncerty z udziałem Charlesa Richarda-Hamelina – laureata II nagrody ostatniego Konkursu Chopinowskiego, czy Rafała Blechacza – zwycięzcy tego konkursu w roku 2005, który wystąpi wraz z Bomsori Kim – południowokoreańską skrzypaczką, która swoim talentem hipnotyzowała publiczność i jurorów Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Wieniawskiego w Poznaniu w 2016 roku, uzyskując drugą lokatę.

W nowym sezonie odbędzie się również Festiwal „Szymanowski / Polska / Świat”, którego prolog przyciągał w ubiegłym roku melomanów darzących szczególną estymą twórczość patrona Filharmonii. Nie można również pominąć udziału Orkiestry Filharmonii Krakowskiej w Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, czy koncertów, którymi instytucja wpisuje się w jubileusz 85. urodzin Krzysztofa Pendereckiego oraz obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. To także rok wyzwań organizacyjnych, jakie przynosi remont konserwatorski przebiegający w gmachu Filharmonii Krakowskiej. Przyszły, 75. sezon artystyczny zainaugurowany zostanie już w zmodernizowanej siedzibie, której komfort umożliwi zarówno publiczności, jak i występującym artystom przeżyć jubileusz 75-lecia instytucji w możliwie najdogodniejszych warunkach.

Bilety na koncerty inauguracyjne do kupienia w kasie biletowej Filharmonii Krakowskiej - od poniedziałku do piątku w godz. od 10 do 14 i od 15 do 19, a w soboty i święta na godzinę przed koncertem.

Tomasz Cichocki i materialy prasowe Filharmonii Krakowskiej
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl