Rozmaitości
Czwartek, 15 września 2016 09:52

72. sezon artystyczny Filharmonii Krakowskiej odbędzie się pod znakiem poezji i jubileuszy (zdjęcia)

Tegoroczny sezon artystyczny, który rozpocznie się 16 września wykonaniem muzyki do baletu Karola Szymanowskiego "Harnasie", będzie równocześnie okazją do świętowania jubileuszy dyrygentów i kompozytorów. Koncerty 23 i 24 września poprowadzi obchodzący 70. urodziny dyrygent Gabriel Chmura. W programie koncertu jubileuszowego znajdzie się m.in. symfonia Paula Hindemitha "Mathis der Maler".
Kolejna okazja to 400. rocznica śmierci Williama Szekspira wówczas filharmonicy krakowscy uczczą w październiku wykonaniem utworów Dworzaka, Korngolda, Masseneta i Prokofiewa, inspirowanych sztukami mistrza ze Stratfordu.

Także w październiku odbędą się 90 urodziny Jana Krenza. Tym razem zostanie przypomniany nie jako dyrygent, lecz jako kompozytor. Filharmonicy wykonają jego "Rapsodię".

W okresie Zaduszek, oprócz dorocznego "Requiem" Mozarta, pojawi się nawiązujące do polskich tradycji "Requiem Ludowe" w wykonaniu zespołu Kwadrofonik z wokalistą Adamem Strugiem.

Program koncertu sylwestrowego zawiera kompozycje 12 autorów. Wśród nich są polonez A-dur op. 40 Chopina, polka "Perpetuum mobile" Johanna Straussa oraz uwertura "Karnawał" op. 92 Antonina Dvoraka.

W grudniu 93-letni dyrygent Stanisław Skrowaczewski, zadyryguje VIII symfonią Antona Brucknera

80. rocznicę śmierci Karola Szymanowskiego filharmonicy krakowscy uczczą na początku kwietnia 2017 roku wykonaniem jego "Stabat Mater". W drugiej połowie maja z kolei przyjdzie czas na koncert oratoryjny w 90. rocznicę urodzin kard. Franciszka Macharskiego. Wykonane zostaną symfonie: "Żałobna" Haydna i "Morska" Vaughana-Williamsa.

W nowym sezonie artystycznym pojawi się nowy cykl związany z poezją i muzyką. Na estradzie swe wiersze związane z muzyką będą czytali w trakcie koncertów Adam Zagajewski i Ewa Lipska. Aktor Marek Kondrat przypomni natomiast wiersze Jarosława Iwaszkiewicza inspirowane osobą i muzyką Karola Szymanowskiego. Ciekawym przykładem inspiracji muzycznych w poezji jest wydany przez Filharmonię Krakowską tomik wierszy Leszka Izmaiłowa, skrzypka, wieloletniego koncertmistrza naszej orkiestry.

A jeszcze na inaugurację nowego sezonu artystycznego na ulicach Krakowa pojawi się Filharmoniczny tramwaj który wyruszy we czwartek, 15 września. Tramwaj będzie jeździł na trasie Dworzec Towarowy - Bronowice Małe w godzinach 9-16

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Filharmonii Krakowskiej
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl