Rozmaitości
Wtorek, 17 lutego 2015 23:11

71. rocznica wydarzeń na Przysłopie (zdjęcia)

15 lutego br. GRH „Żandarmeria” zorganizowała uroczystości rocznicowe na przełęczy Przysłop (między Obidzą a Szczawnicą). Wydarzenie nosiło nazwę „Partyzancki Beskid” i było związane z 71. rocznicą zajścia, które rozegrało się właśnie na Przysłopie.
To tam 21.02.1944 r. Oddział Partyzancki Armii Krajowej „Wilk” został zaskoczony urządzoną przez Niemców obławą, w wyniku której śmierć poniosło 5 partyzantów. 19 lutego oddział (wraz z posiłkami AK z Zabrzeży i Kamienicy) opanował znajdujący się w Ochotnicy Dolnej posterunek niemieckiej policji. Zdobyto dzięki temu dużą część uzbrojenia i wyposażenia wojskowego. Po akcji OP „Wilk” miał dotrzeć do ziemianki na polanie pod szczytem Koszarki. Jednakże ze względu na zimowe warunki i duże obciążenie sprzętem partyzanci nie dotarli na miejsce, lecz po całodobowym marszu zatrzymali się na Przysłopie, by tam przenocować. Dowódca OP „Wilk” – por. Krystyn Więckowski „Zawisza” – nie wystawił warty, dlatego 21 lutego partyzanci zostali zaskoczeni przez idących po ich śladach Niemców. Oddział wyrwał się z okrążenia, jednakże 7 ludzi zostało rannych, a poległo 5 (pchor. Bolesław Durkalec „Sławek”, strz. Józef Rogal „Strzała”, strz. Jan Rogal „Żbik”, strz. Józef Cyrwus „Kruk”, strz. Franciszek Klimowski „Wicher”). Po stronie niemieckiej straty także były dotkliwe. Zginęło 3 żołnierzy (w tym SS-Oberscharführer Franz Maywald, oprawca z Palace), a 2 zostało rannych. Z tego to względu Niemcy nie kontynuowali pościgu.

Przełęcz Przysłop była świadkiem nie tylko tych wydarzeń. W czasie całej II wojny stanowiła kryjówkę partyzantów. Zatrzymywali się tam na odpoczynek także kurierzy przeprowadzający ludzi przez granicę.

W związku z rocznicą zdarzenia z 1944 r. rekonstruktorzy GRH „Żandarmeria”, wespół z przybyłymi gośćmi, przeszli trasę marszu OP AK „Wilk” z lutego ’44 r. Przewodnikiem dla podążających był p. Andrzej Bieda. Wystartowali oni godz. 8:30 z mostu na osiedlu Paluchy w Tylmanowej i przez Błyszcz dostali się na Przysłop. Tam o godz. 13:15 rozpoczęły się główne uroczystości. Odmówiono modlitwę za poległych w tym miejscu żołnierzy, p. Kamil Olesiński odczytał apel poległych oraz przybliżył historię miejsca i ludzi z nim związanych. Następnie zaś udzielał odpowiedzi na pytania zadawane przez przybyłych na tę uroczystość gości, którzy dotarli na miejsce także od strony Obidzy.

Na zakończenie członkowie GRH „Żandarmeria” zaprosili wszystkich zgromadzonych na grilla.

Rekonstruktorzy GRH "Żandarmeria"

źródło: material prasowy

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl