Rozmaitości
Niedziela, 17 listopada 2013 15:56

50 lat pracy twórczej Zygmunta Piekacza (zdjęcia z wernisażu)

Zakopiańskie środowisko artystyczne świętuje kolejny wielki jubileusz. 50 lat pracy twórczej obchodzi właśnie Zygmunt Piekacz – rzeźbiarz, wieloletni nauczyciel zakopiańskiego Liceum Plastycznego im. Antoniego Kenara. Z tej okazji jubileuszową wystawę zaprezentowała Miejska Galeria Sztuki.
- Każde dzieło Zygmunta, piękne i szlachetne w formie wymaga zastanowienia się nad tym co artysta chciał powiedzieć. Romantyzm, który go cechuje, tradycja, którą wyniósł ze szkoły Kenara jest przeciwnością bylejakości sztuki współczesnej. Forma jego prac wymaga niebywałego kunsztu. Przy tym jest człowiekiem niezwykle skromnym – mówił o artyście profesor Jerzy Jędrysiak.

Podczas wernisażu wystawy gratulacje z okazji jubileuszu złożyli artyście uczniowie, przyjaciele oraz władze miasta – burmistrz Mariusz Koperski i przewodniczący Rady Miasta Jerzy Zacharko.

Zygmunt Piekacz
Urodzony w Zawichoście w 1936 roku. Tradycje rodzinne i edukacja w Liceum Plastycznym, w później studia w ASP w Krakowie ukształtowały jego osobowość artystyczną. W 1957 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem.

Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale rzeźby u prof. Wandy Śledzińskiej oraz ukończył trzyletnie Studium Pedagogiczne na tejże uczelni. Dyplom uzyskał w roku 1963.

Po studiach wrócił do Zakopanego i do roku 1998, przez 35 lat, pracował jako nauczyciel rzeźby w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara. Brał udział w wystawach okręgowych, ogólnopolskich i międzynarodowych: USA, Anglii, Niemczech, Francji, Norwegii, Włoszech, Słowacji, Bułgarii i Syrii.

Ważniejsze realizacje:
Kościół na Olczy w Zakopanem, kościół Saint-Etienne we Francji, kaplica w Mońkach.

pk/ zdj. Piotr Korczak
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl