Rozmaitości
Piątek, 22 czerwca 2018 19:20

500 uczniów uczestniczyło w Akademii Mobilności ZIKiT

Kraków prowadzi bezpłatne spotkania dla uczniów szkół podstawowych, pod nazwą Akademia Młodego Krakowianina. Ze względu na cele akcji jakimi są edukacja ekologiczna czy bezpieczne poruszenie się po mieście, lekcje organizowane są w różnych jednostkach miejskich.
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu aktywnie włącza się w realizację tego projektu, organizując u siebie Akademię Mobilności ZIKiT. W trakcie spotkań edukuje najmłodszych w zakresie korzystania ze środków komunikacji miejskiej, czy bezpiecznego i samodzielnego poruszania się po mieście. Projekt realizuje wspólnie z Partnerami: firmą Mobilis oraz kontrolerami z firmy Renoma.

W ramach tej edycji (rok szkolny 2017/2018) jednostkę odwiedzili uczniowie z 22 klas krakowskich szkół podstawowych. W lekcjach mobilności uczestniczyło blisko 500 uczniów wraz z opiekunami.

Uczniowie przyjeżdżali do siedziby jednostki autobusem miejskim, dzięki uprzejmości firmy Mobilis. W trakcie jazdy autobusem poznawały najważniejsze zasady związane z podróżą w Komunikacji Miejskiej. Miały możliwość spotkania i rozmowy ze specjalnie zaproszonymi umundurowanymi kontrolerami biletów (firma Renoma).

Zaraz po wejściu do autobusu dzieci otrzymywały bilety do skasowania, po zajęciu miejsc umundurowani kontrolerzy rozpoczynali rutynową „kontrolę biletów”. W trakcie „kontroli” wychodziły różne błędy związane np. z niewłaściwie skasowanym biletem. Dzieci zadawały pytania, a my staraliśmy się udzielić odpowiedzi. Tym samym najmłodsi już w trakcie podróży zdobywali wiedzę, w jaki sposób bezpiecznie i wygodnie podróżować komunikacją miejska, jakich zasad zachowania należy przestrzegać w tramwajach i autobusach, co kryje się za pojęciem mobilność aktywna, a także co składa się na infrastrukturę rowerową i jak ważnymi uczestnikami ruchu są piesi.

W trakcie takiej bezpośredniej wizyty dzieci mogą otrzymać odpowiedź na wszystkie nurtujące ich pytania. A bywało ich naprawdę sporo. Cieszymy się, że zarówno ze strony nauczycieli jak i samych uczniów organizowane lekcje mobilności odbierane są bardzo pozytywnie – powiedział Łukasz Franek, Zastępca Dyrektora ds. Transportu w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

Po dotarciu do jednostki dzieci miały możliwość zajrzeć do najważniejszego miejsca ZIKiT – Centrum Sterowania Ruchem. A tam miały niepowtarzalną okazję, na żywo śledzić lokalizację tramwajów, czy też podglądnąć ruch w tunelu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, a także rozlokowanie i obsługę ponad 300 kamer nad skrzyżowaniami. W trakcie wizyty dzieci mogły obejrzeć krótki filmik zwracający uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

W trakcie spotkania zawsze przekazywana jest uczniom istotna informacja – dzieci w Krakowie w roku szkolnym mogą podróżować bezpłatnie! Ważne tylko, aby mieć przy sobie ważną legitymację szkolną. Nauczyciele krakowskich szkół każdorazowo podkreślają, że projekt wart jest kontynuacji.

opr.s/

źródło: Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl