Rozmaitości
Poniedziałek, 30 czerwca 2014 12:27

37. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego

ZAKOPANE. Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego zaprasza w dniach 9 – 19 lipca na 37. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego. To jeden z najstarszych festiwali muzycznych w Polsce organizowany od 1977 roku.
W ramach festiwalu odbędzie się 10 koncertów adresowanych do publiczności o rozmaitych zainteresowaniach, ale zawsze z Szymanowskim jako głównym bohaterem.

Wystąpią m.in: gwiazdy polskiej wokalistyki: Edyta Piasecka (sopran) i Adam Zdunikowski (tenor), Clare Hammond (Wlk.Brytania) - autorka pierwszego w historii fonografii światowej nagrania fortepianowych dzieł wszystkich Andrzeja
Panufnika, RGG Trio w koncercie jazzowym z improwizacjami na temat dzieł Szymanowskiego, Daniel Cichy – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego opowie o wydaniu narodowym dzieł Karola Szymanowskiego.

Festiwal Dni Muzyki Karola Szymanowskiego oraz inne koncerty organizowane w ciągu roku miasto Zakopane otrzymuje od Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego gratis.

- Szumnie reklamowany Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach“ kosztował podatników Zakopanego w roku 2013 – 70 000 zł (zeszłoroczne 36. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego – 0 zł). Należy domniemywać, że równie szczodrze miasto Zakopane dofinansowało ten festiwal i w roku 2014 – zręcznie ukrywając wysokość dotacji przyznając ją z budżetu Biura Promocji Zakopanego. Dla 37. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego Biuro Promocji Zakopanego wysupłało datek w wys. 2000 zł - co stanowi ok. 2,5 % budżetu festiwalu. Reasumując: Nie jest sztuką robić festiwal mając do dyspozycji ogromny budżet – każdy może zapraszać wielkie nazwiska za ogromne honoraria i ustalać program na zasadzie ‘groch i kapusta’. Sztuką jest zrobić festiwal o określonym, indywidualnym profilu mając do dyspozycji skromne środki - podsumowuje prof. Joanna Domańska, prezes Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

opr.s/
Reklama
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl