Rozmaitości
Wtorek, 16 września 2014 20:45

30. Babiogórska Jesień pełna atrakcji

W najbliższy weekend w Zawoi (19-21 września) zaplanowano wielkie świętowanie. W piątek 19 września rozpoczyna się jubileuszowa - 30 Babiogórska Jesień. W tym roku zainauguruje ją konferencja „Kultura pasterska łuku Karpat i jej oddziaływanie na kulturę Babiogórców”
W piątek zaplanowano także warsztaty dla dzieci i młodzieży, oscylujące wokół kultury pasterskiej. Trzy dni mieszkańcy, turyści i goście mogą liczyć na świetną zabawę, m.in. przy muzyce zespołów regionalnych z Polski, Ukrainy, Węgier, Słowacji i Rumunii, zespołu „Turnioki”, grupy „Trebunie Tutki” oraz Kamila Kołodziejczyka i „Zbyrcoków”. Na sobotę i niedzielę zaplanowano również szereg imprez towarzyszących: warsztaty dla najmłodszych, pokaz „Na szałasie”, pokaz obróbki wełny, targi sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego oraz wystawę fotografii Dominiki Dzierżymirskiej – Podpłomyk.

Nie zabraknie tradycyjnych góralskich kapel, rzemiosła, regionalnych potraw oraz cieszących się wielką popularnością jesiennego redyku oraz widowiskowego „Pasowania na Zbójników”.

W tym roku Babiogórska Jesień tradycyjnie odbywa się w Zawoi Górnej, na placu przy Domu Wczasowym „Diablak” w Widłach, natomiast piątkowa konferencja w Hotelu „Jawor”; wspomnianą wystawę fotograficzną możemy obejrzeć w galerii „Na Uciechę” w Zawoi Wilcznej. Wernisaż oraz spotkanie z autorką zaplanowano na sobotę na godz. 16.00.

- „Babiogórska Jesień” to najważniejsze wydarzenie kulturalne w tym rejonie Beskidów. Dla nas Babiogórców jest to wydarzenie szczególne, bo prezentujące nasze tradycje, zwyczaje, kulturę, a przede wszystkim dzięki redykowi – przywracające pamięć o pasterskiej przeszłości naszego regionu. W tym roku to prestiżowe wydarzenie jakim jest Babiogórska Jesień obchodzi trzydziestolecie! Impreza wpisała się zatem na stale w kalendarz naszych wydarzeń kulturalnych. Babiogórska Jesień od lat cieszy się wielkim uznaniem naszych gości, turystów, wczasowiczów. Zapraszam tych, którzy przyjeżdżają zawsze, zapraszam przede wszystkim mieszkańców naszej gminy, a także tych, którzy jeszcze nie mieli okazji być na Babiogórskiej Jesieni. Zapraszam do wspólnej zabawy, koncertów, tańców, prezentacji folkloru, ale również zachęcam do odwiedzenia jarmarku sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego oraz degustacji naszych rodzimych specjałów. W sposób szczególny zapraszam dzieci i młodzież, gdyż dla nich przygotowaliśmy specjalny blok interesujących zajęć i warsztatów. Jak co roku uroczyście odśpiewamy nasz hymn – hymn górali babiogórskich „Szumi jawor, szumi…”Gwarantujemy niesamowite wrażenia, świetną zabawę i udany wypoczynek – mówi Tadeusz Chowaniak, wójt Zawoi.

Więcej informacji: babiogorskajesien.pl, zawoja.pl

źródło: material prasowy

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
TDP
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl