Rozmaitości
Środa, 20 czerwca 2018 07:50

28 edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej rozpocznie się w piatek 22 czerwca

260 wydarzeń przygotowano na tegoroczną edycję Festiwalu Kultury Żydowskiej, który rozpocznie się w najbliższy piątek 22.czerwca w Krakowie.
W tym roku pod hasłem "SYJON" prezentowane będą najciekawsze dokonania kultury żydowskiej w Polsce i szeroko pojętej diasporze.

Na Festiwalu pojawią się artyści, którzy są doskonałą syntezą kultury żydowskiej, bo twórczo podejmują dialog z przeszłością i teraźniejszością

Przyjeżdża: David Krakauer, Frank London i jedna z najwybitniejszych bodaj pieśniarek Eleanor Reissa

Davida Krakauera będzie można posłuchać m.in. w niedzielę w samo południe w synagodze Tempel. Amerykański klarnecista wystąpi z polskim kwartetem Pan Ton Quartet.

Muzycy wykonają kompozycję „Dybbuk”, autorstwa młodego polsko-białorusko-żydowskiego artysty Wlada Marhuletsa. Kompozycja powstała specjalnie na zamówienie FKŻ. Krakauer wystąpi także 28 czerwca z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego. Podczas tego samego wieczoru z Krakauerem grać będzie w synagodze Tempel trębacz Frank London.

Ze śpiewającą w języku jidysz Eleonorą Reissą i grupą Klezmer Brass Allstars Frank London wystąpi 25 czerwca, w synagodze Tempel. W repertuarze wieczoru znalazły się zarówno zapomniane pieśni, jak i klezmerskie szlagiery, piosenka aktorska, a także utwory zaangażowane, opowiadające o sytuacji kobiet i o polityce.

30 czerwca odbędzie się słynny koncert „Szalom na Szerokiej”. Wystąpią izraelski wirtuoz saksofonu, pochodzący z Etiopii, Abatte Barihun; oraz Jazz Band Młynarski-Masecki - pianista Marcin Masecki oraz wokalista Emil Młynarski powołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia.

Po raz pierwszy działać będzie Sambation czyli przestrzeń dla sztuki przy ulicy Sebastiana, gdzie odbywać się będą koncerty, warsztaty plastyczne , happeningi, performance wykonywane przez artystów z Jerozolimy.

Więcej informacji znajduje się na stronie festiwalu : www.jewishfestival.pl

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Festiwalu Kultury Żydowskiej
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl