Viktoria Savkiv. " /> 22 marca - Światowy Dzień Wody. Mówmy o tym • malopolskaonline.pl
Rozmaitości
Niedziela, 22 marca 2015 13:10

22 marca - Światowy Dzień Wody. Mówmy o tym

KRAKÓW. Salezjański Wolontariat Misyjny "Młodzi Światu" przypomina, że dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody. - Celem tej międzynarodowej akcji jest zwrócenie uwagi na problem krajów Globalnego Południa - wyjaśnia Viktoria Savkiv.
CZAD. Potrzeba wody!

Czad jest cztery razy większy od Polski, połowa kraju to tereny pustynne, liczy ponad 11 mln mieszkańców, jest położony w Afryce Centralnej.

Warunki klimatyczne w Czadzie są bardzo ciężkie. Jest on jednym z najcieplejszych krajów w Afryce, przez sześć miesięcy w roku panuje tam pora sucha. Wiąże się to z brakiem dostępu do wody pitnej oraz bardzo dużą zachorowalnością spowodowaną brakiem czystej wody zdatnej do picia. Z powodu opóźnień w opadach deszczu ludzie cierpią na głód powodowany przez suszę. Dostęp do służby zdrowia jest bardzo utrudniony. Tymczasem w Sarh, które liczy ok. 150 000 mieszkańców, w lokalnym szpitalu dyżuruje zazwyczaj tylko 1 lekarz.

SWM MŁODZI ŚWIATU buduje tam studnie

Projekt budowy studni skierowany jest do mieszkańców wiosek objętych opieką salezjanów (ok. 50 wiosek w okolicach Sarh).

Do czasu rozpoczęcia projektu żadna z tych wiosek nie posiadała dostępu do czystej wody pitnej. W większości ludzie czerpali wodę z bardzo zabrudzonej rzeki, do której niejednokrotnie muszą przemierzać kilka kilometrów, w czasie pory suchej rzeka ta prawie całkowicie wysycha. Z każdej z wybudowanych studni korzysta ok. 600-700 osób, z tego ok. 500-600 osób to mieszkańcy wiosek (wioska liczy ok. 120-130 rodzin po 10 członków), resztę stanowią ludzie spoza wioski, którzy również nie posiadają dostępu do czystej wody pitnej, a mieszkają w niedalekiej odległości od wioski.

Chcesz budować z nami studnie w Czadzie? Dołącz do nas!opr.s/

źródło: www.swm.pl

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl