Co, gdzie, kiedy
Piątek, 26 kwietnia 2019 19:00

"Synonimy"

Film pokazuje próby odcięcia się od przeszłości przez uczenie się nowego języka i budowanie siebie od nowa. Jakie elementy kształtują tożsamość narodową człowieka? Reżyser z pewnością mógłby wymienić kilka, ale dla niego najważniejszy jest język. Brzmienie słów, sposób konstruowania wypowiedzi, czy zakorzenienie zwrotów i językowych sformułowań w historii kraju ma ogromny wpływ na związanie z rzeczywistością kraju urodzenia.
Laureat Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu oraz Nagrody FIPRESCI 69. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

Głównym bohaterem filmu jest młody mężczyzna, który przyjeżdża z Izraela do Paryża i chce rozpocząć wszystko od zera. Już na początku pobytu doświadcza na własnej skórze, że nie można tak łatwo pozbyć się przeszłości.

Yoav (Tom Mercier) przybywa do Paryża z Izraela. Widzimy go w biegu, kiedy dostaje się do jednego z mieszkań. Podczas kąpieli ktoś kradnie jego ubranie. W wychłodzonym pokoju zmarznięty mężczyzna traci przytomność. Z pomocą przychodzi mu dwoje sąsiadów - Emile (Quentin Dolmaire) i Caroline (Louise Chevillotte), którzy się z nim zaprzyjaźniają, czerpią z niego inspirację i jednocześnie stają się dla niego wsparciem w poszukiwaniu drogi. Razem tworzą przedziwny trójkąt współzależności i nieustającej erotycznej fascynacji.

Festiwale/Nagrody:
- 69. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie 2019 - Złoty Niedźwiedź - najlepszy film, Nagroda FIPRESCI.

Festiwal Filmowy Wiosna Filmów w Polsce 2019
Oświęcimskie Centrum Kultury
Nasze Kino | 26.04.2019
godzina | 19:00
(15l.), prod. Francja, Niemcy, Izrael 2018, reż. Nadav Lapid, 123 minuty

źródło: Oświęcim OCK

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Koronawirus
Najczęściej czytane
Reklama
Bajania
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl