Co, gdzie, kiedy
Niedziela, 29 sierpnia 2021 16:30

"Naskie Świątki"

Pod takim hasłem odbędzie się XXXIV wystawa malarstwa na szkle
w Galerii Religijnej Sztuki Ludowej im. Jana Pawła II w Jaszczurówce Zakopanem.
Wystawa malarstwa na szkle jest organizowana od 1988 r. w podziemiach witkiewiczowskiej kaplicy Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce w Zakopanem przez kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Księży Marianów w Lublinie. Wystawa ta, prowadzona w okresie wakacyjnym, gromadzi obrazy kilkunastu lokalnych artystów wykonane techniką malarstwa na szkle i należące do sztuki ludowej Podhala.

Tematem tegorocznej wystawy jest hasło „Naskie Świątki”. Jest ono zapisane w gwarze góralskiej. „Naskie” znaczy po prostu „nasze”. Świątkiem zaś nazywa się zazwyczaj ludową rzeźbę Osób Boskich, bądź świętych. W tegorocznej wystawie rozszerzamy zakres tej nazwy o malarstwo na szkle. Chcemy przybliżyć obraz Boga i świętych jaki utrwalił się wśród górali polskich. Przedstawienia ludowe często naznaczone są „naskością” tzn., że Matka Boża i Pan Jezus są ukazywani w taki sposób, jakby pochodzili stąd, z Podhala. Dla górali wiara i pobożność jest czymś bliskim, osadzonym w codzienności. Zdarzenia opisane w Ewangelii nie są traktowane jak coś, co działo się dawno temu i nie ma związku z obecnym życiem, ale mają miejsce tu i teraz, są osadzone wręcz w góralskich realiach. 
Poprzez tegoroczną wystawę chcemy zgłębić fenomen religijności ludowej, szczególnie tej charakterystycznej dla górali. Chcemy ukazać piękno i wartość tego rodzaju religijności oraz wskazać na zawarte w niej elementy ewangeliczne. Ufamy, że tegoroczna wystawa przybliży zwiedzającym tę formę wyrażania wiary, może uwolni od stereotypów z nią związanych, a nawet pozwoli zachwycić się jej pięknem.


Rok 2021 jest dla nas szczególny. Wspominamy bowiem okrągłe rocznice śmierci artystów, którzy wystawiali swoje prace w naszej galerii. I tak kolejno obchodzimy 10 rocznicę śmierci Władysława Walczaka-Banieckiego i 20 rocznicę śmierci Zdzisława Walczaka. Dlatego też, podczas tegorocznej wystawy, będzie możliwość podziwiania ich prac.

Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy w wakacje wybiorą się do Zakopanego do odwiedzenia wystawy malarstwa na szkle. Będzie dostępna do zwiedzania w dniach od 4 lipca do 29 sierpnia 2021 r. w godzinach 10.00-16.30 (niedziele 11.00-16.30) w podziemiach kaplicy Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce Zakopanem.

Więcej na naszej stronie: jaszczurowka.org
Wstęp wolny!
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl