Golemo
Co, gdzie, kiedy
Sobota, 18 września 2021 12:00

X Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne „Pępek Świata”

Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem w imieniu Współorganizatorów serdecznie zaprasza na dziesiątą edycję Zakopiańskich Prezentacji Artystycznych „Pępek Świata”, które w tym roku odbędą się od 14 do 18 września.
W poprzednich edycjach pytaliśmy o ŚWIAT, CZŁOWIEKA, SENS TWÓRCZOŚCI, rozważaliśmy problem MELANCHOLII. Tegoroczna, jubileuszowa edycja ZPA "INNY ŚWIAT. NADZIEJA? ROZPACZ?" skupia się na nie mniej istotnych pytaniach: Jaki będzie świat po pandemii? Jak żyć w czasach zamętu, gdy globalne procesy stały się zbyt skomplikowane, by mógł je zrozumieć pojedynczy człowiek – co jest prawdą o świecie? Jak przygotować się do życia w świecie niespodziewanych przemian, w obliczu nowych wyzwań? Jak nie zagubić istoty człowieczeństwa w świecie zdominowanym przez technologię?

Zgodnie z ideą przyświecającą Prezentacjom tegoroczny program zakłada spotkanie różnorodnych form i gatunków artystycznych. Na deskach Teatru Witkacego zobaczymy spektakl legendarnego Divadlo Continuo z Czech („Hic sunt dracones”), a także plenerowy spektakl „Eurydyka” wielokrotnie nagradzanego Teatru Biuro Podróży z Poznania. Teatr Witkacego jako gospodarz również zaprezentuje swoje spektakle; zeszłoroczne, pandemiczne premiery – „The Underground Man” wg „Notatek z podziemia” Fiodora Dostojewskiego oraz „Akt Przerywany, czyli Teatr Nie(konsekwencji)” na podstawie tekstów Tadeusza Różewicza, a także „Rzeźnię” wg słuchowiska Sławomira Mrożka.

Prezentacjom towarzyszy międzynarodowa WYSTAWA „Projekt Walizka”.

Jak co roku zaplanowane są spotkania z wybitnymi przedstawicielami kultury, filozofii, nauki. Nie zabraknie też niewątpliwej atrakcji - takiej jak wspólny – Artystów, Gości i Widzów – spacer tatrzański. W kameralnym Kinie Miejsce zaprezentowane zostaną seanse filmowe nawiązujące tematyką do tytułu tegorocznej edycji. Na zakończenie tegorocznych Prezentacji na Scenie Witkacego zagra DJ An On Bast – kompozytorka, producentka i performerka z Wrocławia, reprezentująca polską scenę elektroniczną

Prezentacje przygotowano dzięki współpracy i pomocy finansowej Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Województwa Małopolskiego, Urzędu Miasta Zakopane oraz Zakopiańskiego Centrum Kultury.
Wydarzenie zostało również objęte Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Zakopane.Reklama
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl