Co, gdzie, kiedy
Sobota, 21 października 2017 19:45

„Wieliczka i Bańska Szczawnica – zabytki na Liście UNESCO”

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka oraz Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie zapraszają na wystawę „Wieliczka i Bańska Szczawnica – zabytki na Liście UNESCO”, która prezentuje prace powstałe w czasie 19. Pleneru Malarskiego Artystów Niepełnosprawnych. Można ją zobaczyć do 21 października 2017 r. w Muzeum na III poziomie kopalni soli.
Tym razem zainspirowały uczestników pleneru dwa górnicze i znane miasta, Wieliczka i Bańska Szczawnica. Znaczenie obydwu tych miast w przeszłości było ogromne: Wieliczka, dzięki bogactwu jaki stanowiła sól, przez wieki wspierała skarbiec królewski a Bańska Szczawnica, dzięki pozyskiwaniu i przetwarzaniu złota i srebra, należała do najbardziej znaczących miast górniczych w Europie. W obydwu, odkryte w średniowieczu bogactwa stały się impulsem do nadania im praw miejskich: Wieliczka otrzymała je w 1289 r. a Bańska Szczawnica w 1250 r. Cenne zabytki, które posiadają i które są świadectwem wspaniałej przeszłości zostały docenione wpisem na Listę Dziedzictwa UNESCO: wielickiej kopalni soli w 1978 r. i Zamku Żupnego w 2013 r. a Bańskiej Szczawnicy w 1993 r. Tak ciekawe historyczne dziedzictwo obu miejsc stanowiło wdzięczny temat dla twórczych działań uczestników pleneru.

Wystawę „Wieliczka i Bańska Szczawnica – zabytki na Liście UNESCO” można oglądać do 21 października 2017 r. w Muzeum na III poziomie kopalni soli a następnie w Słowackim Muzeum Górniczym w Bańskiej Szczawnicy.
www.muzeum.wieliczka.pl


źródło: mat. prasowy

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl