Co, gdzie, kiedy
Piątek, 14 września 2018 19:00

Wystawa "Bona - 500 lat później"

Galeria Otwarta Pracownia (Dietla 11, Kraków) zaprasza na wernisaż wystawy "Bona - 500 lat później", który odbędzie się w piątek, 14 września, o godz. 19:00.
Bona Sforza, najsłynniejsza Włoszka przybyła na Wawel 500 lat temu, 18 kwietnia 1518 roku wzięła ślub z Zygmuntem Starym i tym samym stała się królową Polski. Kiedy wyjeżdżała na zamek wiwatowały tłumy. Przyjechała z grupą 200 Włochów, wybitnych artystów i uczonych. Przywiozła ze sobą 232 pary sukien, renesansową kulturę i ambitne plany polityczne. Stała się najbardziej wpływową kobietą na kontynencie. Rządziła milionami poddanych, podlegało jej jedno z największych imperiów na kontynencie, zbiła majątek, który dzisiaj jest niewyobrażalny. Była wykształcona, ambitna, bezkompromisowa i pewna siebie. Na temat jej życia powstawały legendy…

To właśnie ta niezwykła postać stała się tematem, inspiracją dla artystów, których Galeria Otwarta Pracownia zaprosiła do współpracy przy tworzeniu wystawy.

Podczas wernisażu odbędzie się premierowe czytanie performatywne dramatu Adriano Marenco "Bona. Mizeria" w reż. Sebastiana Myłka, z muzyką na żywo Joachima Mencla.
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl