Co, gdzie, kiedy
Piątek, 4 października 2019 12:00

Szkoła Mistrzów czyli Święto Książki w Bibliotece

Przed nami, kolejna 26 edycja Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego realizowana przez Bibliotekę Galeria Książki w Oświęcimiu.
W tym roku impreza przebiega pod hasłem „Szkoła mistrzów”. Hasło to z jednej strony nawiązuje do spotkań z mistrzami literatury, a z drugiej zachęca młodych odbiorów do jej poznawania i tworzenia, tak by w przyszłości sami mogli stać się mistrzami.

2, 3 i 4 października czeka nas wielki finał całorocznych działań, a będzie nim trzydniowe Święto Książki Dziecięcej.
Dzień pierwszy, to spotkania z literaturą. Odbędą się aż 4 spotkania autorskie, 2 warsztaty, na których Muzeum Zamek pokaże najstarsze i najpiękniejsze książki ze swoich zbiorów. Do Planet Cinema zapraszamy na filmową adaptację jednej z powieści Kornela Makuszyńskiego.

Tego dnia spotkamy się zatem z Łukaszem Dębskim (krakowskim autorem, scenarzystą), który opowie skąd się biorą książki. Drugą niezwykłą autorką będzie Małgorzata Strękowska-Zaremba. Tym razem porozmawia o złych i dobrych tajemnicach, na podstawie swojej książki „Dom nie z tej ziemi” (uznaną za jedną z 200 najlepszych na świecie książek dla dzieci w roku 2018 według Internationale Jugendbibliothek w Monachium; wpisaną na listę Białych Kruków). Dwa kolejne, spotkania to obserwacja warsztatu ilustratorów. W swój świat wpuszczą nas Paweł Wakuła oraz Małgorzata Flis. Pierwszy autor na kanwie serii książek „A to historia” zdradzi, co zrobić, żeby nauka historii była przyjemnością. Małgorzata Flis z kolei zaprezentuje proces powstawania ilustracji.

Muzeum Zamek w Oświęcimiu przeniesie nas w świat dawnych ksiąg. Będzie można zobaczyć m.in. „Zielnik” Szymona Syreńskiego (Syreniausza) (wydany w 1613 roku, dzieło życia pochodzącego z Oświęcimia Syreniusza. „Zielnik” zawiera informacje o najważniejszych znanych i użytkowanych w Europie Środkowej i Południowej w XVI wieku gatunkach roślin i opisuje około 765 roślin), czy Kancjonał z XVI wieku, czyli zbiór popularnych pieśni religijnych lub śpiewów liturgicznych z nutami.

Miłośników kina zapraszamy do Planet Cinema na film o nieśmiertelnych przygodach „Szatana z VII klasy”.

Dzień drugi to zabawa z literaturą. Zaczniemy od spotkania z jedyną i wyjątkowa Joanną Olech (graficzka, autorka książek dla dzieci, a także ich recenzentka i krytyczka literatury), która stworzyła przygody dynastii Miziołków czy Pompona. Następnie odbędą się trzy wyjątkowe warsztaty, na których przygotowane zostaną bajkowe kostiumy. Dzień zamknie się premierowym spektaklem przygotowanym przez nasz biblioteczny teatr (prowadzony przez Łucję Jurys) – na deskach sceny wystawiona zostanie adaptacja książki „A niech to gęś kopnie” Marty Guśniowskiej (książka została wyróżniona w 2018 roku). Po spektaklu zapraszamy szalony bal bajkowych postaci.

Dzień trzeci wypełni uroczysta Gala wręczenia 26. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Rozpocznie ją odegrany ponownie spektakl, zaprezentowane zostaną książki nominowane do Nagrody, a wielkim finałem będzie ogłoszenie wyników i wręczenie statuetek Koziołka Matołka (autorstwa Andrzeja Renesa). Po gali zapraszamy na spotkania autorskie z laureatami, zaś po południu badacze literatury, nauczyciele i bibliotekarze spotkają się na sesji naukowej poświęconej twórczości Pawła Beręsewicza (podwójnego laureata Nagrody, autora książek takich jak „Co tam u Ciumków?”, „Czy wojna jest dla dziewczyn?”, „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”).

Podczas trwania Święta w Bibliotece odbywał się będzie również kiermasz książek najlepszych polskich wydawnictw dla dzieci. Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach związanych ze Świętem Książki Dziecięcej.

26. OGÓLNOPOLSKA NAGRODA LITERACKA IM. KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO

2 października
08.30 Spotkanie autorskie z Łukaszem Dębskim, Aula.*
09.00 Spotkanie autorskie z Małgorzatą Strękowską – Zarembą, Czytelnia*
09.00 Warsztaty w Muzeum Zamek. Klasy 1-3 Muzeum Zamek Oświęcim.*
09.00 Projekcja filmowa. Planet Cinema.*
10.00 Spotkanie z ilustratorką Małgorzatą Flis, Informatorium.*
10.30 Warsztaty w Muzeum Zamek. Klasy 4-6 Muzeum Zamek Oświęcim.*
11.00 Spotkanie z ilustratorem Pawłem Wakułą, Aula.*

3 października
09.00 Spotkanie autorskie z Joanną Olech. Aula.*
09.30 Warsztaty plastyczne z ilustratorką Katarzyną Kurdziel, Informatorium.*
10.30 Warsztaty plastyczne z ilustratorką Katarzyną Kurdziel, Informatorium.*
10.30 Warsztaty rękodzielnicze. Studio Robota.*
16.30 A niech to gęś kopnie! Teatrzyk dla dzieci. Przedstawienie. Informatorium
17.00 Bal postaci bajkowych z Panem Humorkiem. Aula

4 października
11.00 Uroczysta gala wręczenia Statuetki Koziołka Matołka. Informatorium
12.30 Spotkania autorskie z laureatami. Aula/Informatorium/Czytelnia.*
12.30 Odsłonięcie ławeczki dedykowanej Joannie Papuzińskiej / Aleja Pisarzy
16.00 Konferencja poświęcona pisarstwu Pawła Beręsewicza. Aula.*

ZAPISY na wybrane spotkania: telefonicznie 33 847 98 08
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl