Co, gdzie, kiedy
Piątek, 16 lutego 2018 22:00

Polsko-Słowacka Konfederacja Rzeźbiarzy: Marian Pażucha i Jan Krlićka.

Dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu i Autorzy zapraszają na otwarcie wystawy Polsko-Słowacka Konfederacja Rzeźbiarzy: Marian Pażucha i Jan Krlićka.
Tematyka dzieł obu autorów oscyluje wokół podobnych treści, a sposób wypowiedzi artystycznej zaskakuje pomysłowością, prostotą i łatwością ukazania wybranej opowieści.

Obaj swoje reliefy i rzeźby malują, co zbliża ich dzieła także pod względem formalnym. Niemniej każdego cechuje inna wrażliwość, która przekłada się na indywidualny styl prac.

Marian Pażucha zajmuje się rzeźbą w drewnie i malarstwem od początku lat 70. XX w., regularnie od 1973 r. Posiada uprawnienia mistrzowskie rzeźby w drewnie. Jego prace ukazują przyrodę Karpat oraz kulturę duchową i materialną tego regionu: obyczaje, wierzenia, obrzędy, zabawę i modlitwę – trudne życie i stałą walkę o byt. Artysta wciąż doskonali swój warsztat, urozmaica tematykę i kompozycję. Tworząc płaskorzeźbę, wykorzystuje walor i specyfikę drewna, czasem także jego naturalny kształt. Bohaterowie Mariana Pażuchy żyją życiem wykreowanym w wyobraźni. Artysta z sentymentem sięga do przeszłości, czerpie z podań i legend oraz z twórczości ludowej. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach w kraju i za granicą, utrwalając karpackie tematy i nawiązując do tradycji polskiej sztuki ludowej. Obecnie można je też oglądać w pracowni snycerza w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu, gdzie często jest okazja do spotkania z autorem i porozmawiania o jego twórczości.

Ján Krlička -urodził się w 1954 r. w Vrchlabi, w byłej Czechosłowacji. W 1961 r. jego rodzina przeniosła się do słowackiego Preszowa, gdzie artysta nadal mieszka i tworzy swoje dzieła. Jest samoukiem, który rzeźbi od najmłodszych lat, ale poważnie zajmuje się tą dziedziną twórczości od 1990 r. Często tematami jego prac są historie biblijne i święci oraz historie codziennego życia, w tym przedstawienia muzyków z ich otoczeniem pełnym tańca i radości. Równie ważną częścią jego opowieści jest żywiołowa natura, czasem stanowiąca tło, ale często będąca głównym elementem kompozycyjnym. Tworzy zarówno pomalowane i wypolerowane reliefy, jak i wolno stojące rzeźby. Chociaż koncentruje się głównie na snycerce, pracuje również w kamieniu. Wiele jego prac znajduje się w prywatnych kolekcjach słowackich oraz na Węgrzech, w Polsce, w Wielkiej Brytanii oraz Kanadzie.

16 lutego 2018 roku godz.17.00
Miasteczko Galicyjskie, galeria w ratuszu
Wystawa czynna do 8 kwietnia 2018 r.

Wystawa pod patronatem Prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka współfinansowana przez Urząd Miasta Nowego Sącza.

opr.s/

źródło: Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl