Co, gdzie, kiedy
Wtorek, 8 maja 2018 18:00

Nowe wystawy w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego

Czy wiecie, że istnieje odrębna gałąź nauki, zajmująca się pieczęciami? Nazywa się sfragistyką, a w Polsce do jej rozwoju przyczynił się Joachim Lelewel. Swoich sfragistyków ma także Muzeum Narodowe w Krakowie.
To pracownicy Gabinetu Numizmatycznego. Dwójka z nich: Anna Bochnak i Mateusz Woźniak opracowuje właśnie zbiór blisko tysiąca tajemniczych ołowianych plomb pochodzących z okresu od XI po XIII wiek. Efektem ich starań jest międzynarodowa konferencja oraz wystawa „Istotne – niepozorne. Ołowiane znaki pieczętne”, którą można oglądać od 9 maja do 9 września 2018 w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie przy ul. Piłsudskiego 12.

W tym samym miejscu i od tego samego dnia będzie można zwiedzać nową ekspozycję zabytkowych ksiąg i map, zatytułowaną „Nie tylko stolice. Miasta świata w starodrukach”. Wystawa opowiada o różnorodnych rolach, funkcjach i dziejach miast przez pryzmat ich widoków i planów z 55 ksiąg wydanych od XVI do początku XIX wieku. Zobaczymy słynne metropolie od czasów starożytnych (Jerozolima, Rzym i Aleksandria) po przedstawienia XVIII-wieczne. Nie zabraknie oczywiście polskich miast - Krakowa, Warszawy, Gdańska oraz Wrocławia.

Wernisaż obu wystaw odbędzie się we wtorek 8 maja o godz. 18.00.

opr.s/
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl