Golemo
Co, gdzie, kiedy
Czwartek, 18 marca 2021 10:00

Nasze Kino - Oświęcimskie Centrum Kultury

Oświęcimskie kino zaprezentowało repertuar na najbliższe trzy tygodnie.
"Halvdan. Prawie wiking" (6l.), prod. Szwecja 2018, 
reż. Gustaf Åkerblom, 91 minut
Film przedstawia historię przyjaźni ponad granicami oraz pokazuje jak dzięki współpracy i dobrej woli budować harmonię w trudnych relacjach. Bohaterowie napotykają szereg trudności, ale siła ich przyjaźni spowoduje, że śmiało zmierzać będą do pogodzenia skłóconych światów.

„Halvdan - prawie wiking” to film na podstawie książek uwielbianego w Polsce Martina Widmarka. Seria o Halvdanie i jego przygodach, wydana przez wydawnictwo Mamania, również znalazła rzesze fanów. „Puchar wodza”, „Wilcze serce” oraz „Grób obcego” to trzy tytuły, które uzyskały w Polsce miano bestsellerów dla dzieci.

Dwa światy. Jedna przyjaźń. Wielka przygoda!

Czy Halvdan jest wikingiem? No, prawie! Ciekawski Halvdan, wbrew zaleceniom starszych, zapuszcza się w nieznane tereny i właśnie tam spotyka niezwykłą Meię, córkę króla wrogiej wioski. Mimo absolutnego zakazu bratania się z przeciwnikiem, szybko zostają przyjaciółmi i zaczynają rozumieć, że trwający konflikt nikomu nie służy. Czy uda się pogodzić upartych władców? I co z tym wszystkim ma wspólnego tajny język, zaginiony topór i góry psującego się jedzenia?

26.02.2021 godz. 14:00
27.02-4.03.2021 godz. 16:00

"Helmut Newton. Piękno i bestia" (15l.), prod. USA 2020, 
reż. Gero von Boehm, 93 minuty
Geniusz fotografii? Wizjoner z piekła rodem? Zwykły skandalista? Kim był Helmut Newton - autor kultowych, przesiąkniętych erotyzmem kobiecych aktów? Sposób, w jaki portretował kobiety, nadal prowokuje do pytania czy były one podmiotami, czy przedmiotami? Zaskakujący obraz Helmuta Newtona ujawniają fotografowane przez niego top modelki, gwiazdy i aktorki. Catherine Deneuve, Grace Jones, Charlotte Rampling, Isabella Rossellini, Claudia Schiffer - portretowane portretują i odkrywają przed nami prawdę.


Całe życie robił portrety kobietom. Teraz kobiety zrobiły portret jemu. W filmie wypowiadają się tylko one. Jedyny męski głos to głos samego Newtona.

To nie jest zwykły dokument o wybitnym artyście. Fakty biograficzne podporządkowane są tu większej historii. To przede wszystkim obraz współczesnego mężczyzny konfrontującego się z kobiecością. Trudno zresztą o lepszego bohatera dla zobrazowania XX-wiecznych przemian w męskim spojrzeniu na kobietę niż kobiecy fotograf.

To życzliwy, pełen humoru film. Sąd nad męską słabością do kobiet, z którego Newton wychodzi obronną ręką. Sam mówił, że filmy o fotografach są nudne. Ten nie jest. Na pewno by mu się spodobał.

26.02.2021 godz. 16:00
27-28.02.2021 godz. 18:00
1-3.03.2021 godz. 20:00
4.03.2021 godz. 18:00

"Palm Springs" PREMIERA (15l.), prod. USA 2020, 
reż. Max Barbakow, 90 minut
To inteligentna i przezabawna komedia - rewelacja festiwalu Sundance - idealna na czasy, gdy wszystko wydaje się bez sensu i być może najlepszym rozwiązaniem jest szalona impreza... To jeden z tych filmów, który chce się oglądać i oglądać... w kinie, z przyjaciółmi lub z ukochaną osobą.

Żyj, jakby jutra nie było!

Beztroski Nyles i zadeklarowana singielka Sarah poznają się na weselu w Palm Springs. Sztywna impreza niespodziewanie odsłania swój wybuchowy potencjał, kiedy okazuje się, że oboje zostali uwięzieni w pętli czasowej i w kółko przeżywają ten sam dzień. W sytuacji na pierwszy rzut oka beznadziejnej - Nyles i Sarah odkryją, jakie możliwości daje całkowita wolność. Wspólnie zrealizują najbardziej szalone pomysły, by przy okazji przeżyć najbardziej odjechany romans wszech czasów.

26.02.2021 godz. 19:30
27-28.02.2021 godz. 20:00
1-3.03.2021 godz. 18:00
4.03.2021 godz. 20:00

"Słudzy" PREMIERA (15l.), prod. Słowacja, Rumunia, Czechy, Irlandia 2020, 
reż. Ivan Ostrochovský, 80 minut
To osadzony w realiach zimnej wojny, pasjonujący czarny kryminał opowiadający o zderzeniu wiary i ideologii oraz o potężnej sile manipulacji, po którą sięgają zarówno słudzy Boga, jak i słudzy systemu. Ten wciągający niczym mistrzowska rozgrywka pokera wschodnioeuropejski noir skupia się na losach dwóch seminarzystów, chłopców z prowincji, którzy w mury klasztoru wchodzą z optymizmem i gorliwością. Nie zdając sobie sprawy, że wkraczają w świat spisków, zdrad i złamanych życiorysów, a ich przyjaźń poddana zostanie ostatecznej próbie.

Rozgrywająca się w latach 80. XX wieku w Czechosłowacji, opowieść eksploruje szarą strefę politycznych gier, cynizmu i kompromisów, obnażając mechanizmy rządzące totalitarnymi strukturami. Krytyka państwa idzie pod rękę z krytyką kościoła, jako autorytarnej instytucji, która w imię długiego trwania nie zawaha się poświęcić życia najsłabszych. Ostrochovský zrobił swój mocny, chwytający za gardło film także przeciwko starcom, przeciwko gerontokracji, przeciwko patriarchatowi.

Nagrody/Festiwale:
 Festival International de Film Saint-Jean-de-Luz 2020
- najlepsza reżyseria
 Ghent International Film Festival 2020
- najlepsza muzyka
 Valladolid International Film Festival 2020
- najlepszy film
- najlepsza reżyseria

5-6.03.2021 godz. 16:00
7.03.2021 godz. 18:00
8.03.2021 godz. 19:30
9-10.03.2021 godz. 20:00
11.03.2021 godz. 18:00

"Obraz pożądania" (15l.), prod. USA 2019, reż. Giuseppe Capotondi, 99 minut
Film na podstawie powieści Charlesa Willeforda pt. "Herezja oranżu palonego".
Ekscentryczny milioner Cassidy niespodziewanie zaprasza do swojej posiadłości nad jeziorem Como krytyka sztuki Jamesa. Ma wobec niego pewien plan. James pojawia się z piękną i tajemniczą Berenice. Oboje przeżywają właśnie namiętny romans i wspólny wyjazd jest dla nich świetną okazją do bliższego poznania się. Podczas obiadu Cassidy składa Jamesowi propozycję nie do odrzucenia. Chce, by ukradł dla niego wyjątkowy obraz, którego obsesyjnie pragnie, obiecując mu w zamian sławę i karierę. James przyjmuje zlecenie nie wiedząc, że wpada w niebezpieczną pułapkę chciwości, ambicji i kłamstw, pociągając za sobą niczego nieświadomą Berenice. Oboje odkryją prawdę, której nigdy nie chcieliby znać.

5-6.03.2021 godz. 20:00
7-8.03.2021 godz. 16:00
9-10.03.2021 godz. 18:00
11.03.2021 godz. 16:00

"Jeźdźcy sprawiedliwości" PRZEDPREMIERA (15l.), prod. Dania 2020, 
reż. Anders Thomas Jensen, 116 minut
Nowy film zdobywcy Oscara Andersa Thomasa Jensena - reżysera wielokrotnie nagradzanych przez publiczność „Jabłek Adama” - to trzymające w napięciu skandynawskie kino sensacyjne, w którym nie brak ciętego humoru i w którym nic nie dzieje się przypadkiem...
Markus wraca z misji wojskowej, by zająć się córką Mathilde po tym, jak jego żona ginie w katastrofie kolejowej. Wszystko wskazuje na zwykły wypadek, do czasu... kiedy do jego drzwi puka Otto - ocalały z wypadku matematyk, dziwak. Otto z dwójką ekscentrycznych przyjaciół przekonują Markusa, że katastrofa pociągu była starannie zaplanowanym zamachem. Kiedy udaje im się zebrać dowody, pozostaje tylko jedno - odwet!

Nagrody/Festiwale:
 Robert 2021 - Duńska Akademia Filmowa
- najlepsza aktorka (Andrea Heick Gadeberg)
- najlepszy aktor drugoplanowy (Lars Brygmann)
- najlepsza muzyka (Jeppe Kaas)
- najlepsze efekty specjalne (Hummer Højmark, Peter Hjorth) 

6.03.2021 godz. 17:45
7.03.2021 godz. 19:45

"Lekcja miłości" PREMIERA (12l.), prod. Polska 2019, 
reż. Małgorzata Goliszewska, Kasia Mateja, 73 minuty
Przez dziesięciolecia Jola postępowała zgodnie z oczekiwaniami innych. Jako matka sześciorga dzieci i żona porywczego męża codziennie robiła makijaż, wkładała kolorowe ubrania i udawała, że wszystko jest w porządku. Jednak pewnego dnia coś w niej pęka i Jola odnajduje w sobie siłę, aby odejść od męża i zacząć żyć pełnią życia. 
"Ta cząstka życia należy do mnie!" stwierdza Jola – ekscentryczna, kochająca kolorowe stroje kobieta tuż przed siedemdziesiątką. Po pięćdziesięciu latach zdobywa się na ważny krok – ucieka z Włoch, od małżeńskiego koszmaru, do swojego rodzinnego Szczecina. Tam wreszcie żyje tak, jak zawsze marzyła – tańczy, śpiewa, pisze wiersze i piosenki. Jej teksty opowiadają o miłości, której nigdy nie zaznała. W oczach Joli świat jest romantyczny, kolorowy, dramatyczny.
Pewnej nocy na parkiecie w Cafe Uśmiech poznaje Wojtka – starszego od siebie mężczyznę, który zakochuje się w niej bez pamięci. Wszystkie przyjaciółki Joli,
a także szóstka jej dzieci, namawiają ją do rozwodu z Bogdanem – alkoholikiem, który został we Włoszech. Tylko ksiądz stara się ją od tego odwieść twierdząc, że powinna wybaczyć i pozostać wierną do końca. Jola się waha i nie wie, co robić. Zmierzyć się z trudnym rozwodem i wyjść na nowo za mąż? A może po prostu żyć chwilą i nie wracać do przeszłości? Czy odważy się żyć swoim życiem?

Nagrody/Festiwale:
 17. Festiwal Millennium Docs Against Gravity 2020
- Grand Prix Dolnego Śląska - Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego 
- Nagroda Specjalna miesięcznika „Zwierciadło” dla najlepszego filmu o tematyce psychologicznej
- Nagroda Millennium - nominacja
- Nagroda za Najlepszy Film Polski - nominacja
 Festiwal Mediów 2020
- Nagroda Specjalna im. Aleksandra Kamińskiego
- Biała Kobra - nominacja
 Tofifest 2020
- From Poland - nominacja

8.03.2021 godz. 18:00

"Ściana cieni" PREMIERA (12l.), prod. Niemcy, Polska, Szwajcaria 2020, 
reż. Eliza Kubarska, 98 minut
We wschodnim Nepalu znajduje się jedna z ostatnich świętych gór Szerpów, Kumbhakarna, nazwana tak na cześć mitycznego giganta, który przez pół roku spał, a potem w wielkim głodzie pożerał wszystko, co stanęło mu na drodze. Ochroną świętego oblicza Kumbhakarny zajmują się buddyjscy mnisi i Szerpowie z wioski u podnóża góry. Tymczasem w zachodnim świecie Khumbakarna znana jest jako „Jannu” i słynie z niezdobytej wschodniej ściany, jednego z najtrudniejszych wyzwań we współczesnym alpinizmie. Jannu sięga niemal ośmiu tysięcy metrów. Akcja filmu rozpoczyna się w wiosce Kambachen (4 000 metrów n.p.m.), gdzie trzyosobowa rodzina Szerpów mieszka w jednej izbie. Ojciec rodziny, Nada, od lat pracuje jako tragarz wysokościowy na wyprawach. To ich jedyne źródło dochodu. Nada ma na swoim koncie dziewięciokrotne zdobycie Everestu, dwa razy był na szczycie Kanczendzongi (trzecim najwyższym szczycie świata) oraz kilka razy na Czo Oju. Jego żona Dżumdo też od czasu do czasu dorabia, nosząc ciężkie pakunki alpinistów i turystów. Ich kilkunastoletni syn Dawa chce zostać lekarzem, jednak koszty szkoły medycznej znacznie przekraczają możliwości rodziców. Jeśli nie znajdą sposobu na jej finansowanie, chłopiec będzie musiał, tak jak oni, asystować wyprawom himalajskim. Pewnego dnia Nada dostaje propozycję pracy jako tragarz w wyprawie na świętą Kumbhakarnę. Jeśli się zgodzi, będzie to oznaczało złamanie tabu i narażenie się na gniew bogów. Ale ta wyprawa to również szansa na zarobienie pieniędzy na edukację Dawy.

W lutym 2019 wyrusza wyprawa złożona z najlepszych alpinistów świata, której celem jest zdobycie dziewiczej ściany Jannu/Khumbakarny. Uczestnikami są: Polak Marcin Tomaszewski oraz Rosjanie Dmitri Gołowczenko i Sergiej Nilow, dwukrotnie nagrodzeni za osiągnięcia alpinistycznym Oskarem - Złotym Czekanem. Wyprawie towarzyszy cała rodzina Szerpów. Helikopter z alpinistami ląduje w wiosce. Niestety, wielki opad śniegu nie odpuści wyprawie aż do samego końca i jest jedynie początkiem wielu narastających trudności. Czy bogowie z Kumbhakarny wybaczą ludziom ich zuchwałość?

9-10.03.2021 godz. 16:00
11.03.2021 godz. 19:45
12.03.2021 godz. 14:00
13-14.03.2021 godz. 18:00"Oto My" PREMIERA (13l.), prod. Izrael 2020, reż. Nir Bergman, 94 minuty
Chwytający za serce, pogodny, czuły i zaskakujący film wielokrotnie nagradzanego izraelskiego reżysera Nira Bergmana, który znalazł się
w oficjalnej selekcji MFF Cannes 2020. Znakomite kreacje aktorskie na długo zapadają w pamięć. Szczególne brawa należą się odtwórcy roli autystycznego syna - Noamowi Imberowi, który porywa niczym Dustin Hoffman w „Rain Manie”.
To historia jednoczesnego dorastania ojca i jego autystycznego syna oraz podróży, która odmieni ich życie.
Aharon z oddaniem wychowuje swojego syna, Uriego. Żyją we dwóch, zanurzeni we własnej codziennej rutynie, tak bardzo różniącej się od świata, jaki znamy. Gdy Uri staje się formalnie dorosły, ma zamieszkać w specjalistycznym domu opieki. Czy jest na to gotowy? Aharon uważa, że nie,
ale może w rzeczywistości sam nie dorósł do rozstania...

W drodze do placówki ojciec podejmuje decyzję o wspólnej ucieczce.

12-13.03.2021 godz. 16:00
14.03.2021 godz. 20:00
15-16.03.2021 godz. 17:30
17-18.03.2021 godz. 19:30

"Zabij to i wyjedź z tego miasta" PREMIERA (15l.), prod. Polska 2020, 
reż. Mariusz Wilczyński, 88 minut
Animacja Mariusza Wilczyńskiego dla dorosłych to dużo więcej niż film.
To 14 lat życia poświęconych na realizację tego niesamowitego, osobistego projektu. To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie 
i wzruszający hołd dla przyjaźni.
Ten pełnometrażowy debiut pierwszego polskiego twórcy animacji, któremu retrospektywę zorganizowało prestiżowe nowojorskie Museum of Modern Art (MoMa), zrodził się z potrzeby zrozumienia, wybaczenia i miłości. Reżyser wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie. Film - zanurzony w przywołanych z pamięci detalach, barwach, dialogach, dźwiękach, sytuacjach, głosach - staje się kroniką PRL-owskiego dzieciństwa i młodości przeżytej w czasach transformacji, opowieścią o zmieniającej się Polsce, o szarzyźnie nieoczekiwanie nabierającej rumieńców. 


Pokazywany premierowo na Berlinale i wyróżniony na festiwalu w Annency "Zabij to i wyjedź z tego miasta" może również poszczycić się obsadą, jakiej nie miała żadna polska produkcja. Postaciom z animacji głosu użyczyli między innymi Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka, Małgorzata Kożuchowska. Wielu z nich autor zdążył nagrać w ostatniej chwili.
Jednym z głównych bohaterów filmu jest muzyka. Fenomenalne, brzmiące niesłychanie współcześnie utwory Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout nadają animacji bluesowy, niespieszny rytm. Głos Nalepy, bliskiego przyjaciela Wilczyńskiego, rozbrzmiewa tu zresztą nie tylko w piosenkach. Film powstał bowiem także z potrzeby kontynuowania trwającej wiele dekad, przerwanej przez śmierć muzyka rozmowy. Bliscy wciąż w nas żyją, wciąż słyszymy głosy tych, którzy byli przed nami - sugeruje reżyser, ze szczególną uwagą wsłuchujący się w opowieść naznaczonego przez wojnę pokolenia swoich rodziców.
Poetycki, surrealny, przede wszystkim jednak nostalgiczny i pełen empatii dla wszystkiego, co przemijające, ułomne i ulotne, film działa niczym magiczne zaklęcie mające moc przenoszenia w czasie. Ta podróż będzie dla każdego widza głęboko poruszającym, intymnym doświadczeniem.

Nagrody/Festiwale:
 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2020
- Złote Lwy (reżyser Mariusz Wilczyński i producentki Ewa Puszczyńska 
i Agnieszka Ścibior)
- nagroda za dźwięk (Franciszek Kozłowski)
 Berlinale 2020
- sekcja Encounters
 Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy 2020
- nagroda specjalna jury
 MFF Nowe Horyzonty 2020
- film otwarcia

12-13.03.2021 godz. 20:00
14.03.2021 godz. 16:00
15-16.03.2021 godz. 19:30
17-18.03.2021 godz. 17:30

Bilety ulgowe:
-dzieci
-młodzież ucząca się i studenci do 26 roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej/studenckiej
-seniorzy powyżej 60 roku życia
Kasa kina czynna na godzinę przed seansem. Program może ulec zmianie.
Za ewentualne zmiany przepraszamy. 
Oświęcimskie Centrum Kultury, 32-600 Oświęcim, ul. Śniadeckiego 24, 
tel./fax: (33) 842-57-82 www.ock.org.pl/ e-mail: ock@ock.org.plReklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl