Co, gdzie, kiedy
Niedziela, 27 stycznia 2019 18:00

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Nasze Kino Oświęcimskiego Centrum Kultury zaprasza 27 stycznia 2019 roku - w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu - na projekcje trzech filmów dotyczących tragicznych wydarzeń, które rozgrywały się w Polsce podczas II wojny światowej - "Syn Szawła", "Lista Schindlera", "Kto napisze naszą historię".
"Syn Szawła" to perfekcyjny, porażający i trzymający w napięciu obraz - debiut László Nemesa nagrodzony Grand Prix na festiwalu w Cannes w 2015 roku oraz zdobywca Oscara 2016 w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny - przełamuje dotychczasowe, typowe dla fabuł o Holokauście klisze narracyjne. Film cechuje maksymalny realizm i perspektywa jednostki patrzącej na fragmenty piekła. Nikt jeszcze nie pokazał grozy Auschwitz w tak namacalny sposób. W filmie wystąpili polscy aktorzy: Jerzy Walczak, Kamil Dobrowolski oraz oświęcimianin Marcin Czarnik.

W 2019 roku mija 25 lat od polskiej premiery oscarowego filmu Stevena Spielberga pt. "Lista Schindlera", który poruszył widzów na całym świecie. Film, w którym niezapomniane kreacje stworzyli Liam Neeson, Ralph Fiennes, Ben Kingsley oraz wielu polskich aktorów jest hołdem złożonym narodowi żydowskiemu. Dzisiaj obraz Spielberga uchodzi za dzieło kultowe, a w 2007 roku Amerykański Instytut Filmowy umieścił "Listę Schindlera" na ósmym miejscu pośród stu najlepszych amerykańskich filmów w historii.

"Kto napisze naszą historię" to fabularyzowany film dokumentalny o bezprecedensowym przedsięwzięciu - podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego powstałym z inicjatywy Emanuela Ringelbluma w 1940 roku, które zajmowało się dokumentowaniem życia w getcie warszawskim. Archiwum Ringelbluma wpisane zostało na listę UNESCO "Pamięć Świata" jako zabytek światowego dziedzictwa. Jest ono unikalnym zbiorem dokumentów stanowiących jedno z najważniejszych świadectw o zagładzie Żydów polskich. W rolach głównych wystąpili polscy aktorzy, m.in.: Piotr Głowacki, Jowita Budnik, Karolina Gruszka i Wojciech Zieliński.

Nancy Spielberg tak mówiła o projekcie podczas swojej wizyty na planie filmu w Łodzi: "Po stworzeniu przez mojego brata Stevena przejmującego filmu pt. "Lista Schindlera", a następnie założeniu Fundacji Zapisu Historii Ocalonych z Szoah, poczułam wewnętrzny przymus, aby tworzyć filmy takie jak "Kto napisze naszą historię", które dzielą się tymi niesamowitymi opowieściami ze światem".

27.01.2019 - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

74. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau

godz. 14:00
"Syn Szawła" (15l.), prod. Węgry 2015, reż. László Nemes, 107 minut

godz. 16:00
"Lista Schindlera" (15l.), prod. USA 1993, reż. Steven Spielberg, 195 minut

godz. 19:30
"Kto napisze naszą historię" (15l.), prod. Polska, USA 2018, reż. Roberta Grossman, 95 minut

bilety: 14 zł (każdy film)
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl