Co, gdzie, kiedy
Piątek, 7 czerwca 2019 12:00

Dziecięce twarze - wystawa fotografii Łukasza Szymańskiego

W dniach od 7 maja do 7 czerwca 2019 roku w Osiedlowym Domu Kultury Zasole prezentowana będzie, w ramach projektu "Prezentacje" z cyklu "Przestrzeń artystyczna", wystawa fotografii Łukasza Szymańskiego pt. "Dziecięce twarze".
Na wystawie zaprezentowane zostaną fotografie realizowane na przełomie kilku lat, wykonane tradycyjną analogową metodą fotografii, ukazujące portrety dziecięce.
Twarze dzieci inspirują autora z wielu powodów, jak sam mówi:
(...) fotografowanie dzieci jest bardzo wdzięcznym zajęciem, choć wcale nie prostym. Dzieci potrafią być w dzisiejszym sztucznym świecie, który jest przepełniony plastikiem i wizualną fikcją nad wymiar autentyczne, szczere i spontaniczne. Obecna wystawa jest poświęcona dzieciom, z powodu zbliżającego się Dnia Dziecka, i świadomości, iż każdy z nas był kiedyś dzieckiem, o czym często jako dorosły zapomina (...)
Łukasz Szymański fotografią zajmuje się blisko 20 lat, oprócz pracy z aparatem, to również praca w ciemni fotograficznej. Tak też każdy etap tworzenia fotografii to praca autorska bez użycia form elektronicznych. Autor także wgłębia się w problematykę dawnej tradycyjnej sztuki fotografii. Portretem interesował się już jako nastolatek, w formie rysunku, przenosząc twarze ze zdjęć na kartkę papieru. Fotografia na stałe zaistniała w jego przestrzeni artystycznej na przełomie 1999/2000 roku, kiedy po wielu latach odwiedził kolegę z dziecięcego podwórka - Jarosława Adamka. Jest to rodzina, u której spędził sporą część swojego dzieciństwa, jak mówi (...) na owe czasy był to jego trzeci dom (...)
Oprócz fotografii Łukasz Szymański pasjonuje się historią Oświęcimia i regionu, dokumentem, archiwaliami i filmem. Kolejnym krokiem w ramach szerzenia swoich zainteresowań fotografią jest nawiązanie w swoich pracach do korzeni fotografii artystycznej, która była powszechna w minionych epokach.
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl