Co, gdzie, kiedy
Środa, 18 kwietnia 2018 18:00

Antoni Baraniak: biskup – opoka

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają na spotkanie pt. "Antoni Baraniak: biskup – opoka". Doście: dr hab. Konrad Białecki, ks. prof. Józef Marecki, prowadzenie: Roman Graczyk.
Czas stalinizmu był dla Kościoła w Polsce prawdziwą Drogą Krzyżową. Cała machina opresyjna państwa skierowana została na zhołdowanie Kościoła, uczynienie go wspólnikiem ideologicznego dzieła wychowania „nowego człowieka” – jak w innych krajach bloku sowieckiego. Ciężkie śledztwa i procesy pokazowe były tym, czego władza oczekiwała.

W przypadku biskupa Czesława Kaczmarka to się udało, w przypadku biskupa Antoniego Baraniaka – nie.

Bez ocen i bez emocji można przypomnieć, że nie wszyscy wykazali się w tej próbie heroizmem. Na tym tle tym wyróżnia się postawa biskupa Baraniaka, który sprostał wyzwaniu. Gdyby załamał się w śledztwie, doszłoby do procesu pokazowego kardynała Wyszyńskiego, przebywającego w areszcie i odsuniętego od pełnienia funkcji kościelnych od września 1953 r.
Antoni Baraniak po wyjściu z więzienia powrócił na stanowisko sekretarza Prymasa Polski, a w 1957 r. został arcybiskupem – metropolitą poznańskim. Także i w tych, mniej dramatycznych, ale ciągle wymagających, okolicznościach pozostał człowiekiem zasad – jednym z tych hierarchów, którzy dobrze rozumieli, na czym polegało niebezpieczeństwo komunizmu.
O tym chcemy rozmawiać w Przystanku Historia.

18 kwietnia (środa) 2018 r., Przystanek Historia, ul. Dunajewskiego 8
(róg ul. Garbarskiej), godz. 18

Konrad Białecki, Rafał Łatka, Rafał Reczek, Elżbieta Wojcieszyk, Arcybiskup Antoni Baraniak 1904–1977, Konferencja Episkopatu Polski – Instytut Pamięci Narodowej, Poznań – Warszawa 2017

źródło: Oddział IPN w Krakowie

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl