Co, gdzie, kiedy
Sobota, 19 września 2020 17:00

„Księżycowe Granie” - koncert plenerowy przy Schronisku PTTK Trzy Korony

Małopolska Organizacja Turystyczna wraz z Województwem Małopolskim zaprasza na cykl koncertów w schroniskach górskich PTTK w Małopolsce pn. „Księżycowe Granie”.
Wyobraźcie sobie góry, mogą być Beskidy, mogą Tatry czy też Pieniny. Jest wieczór, słońce powoli chyli się ku zachodowi. Ale uśmiechy i ciepłe spojrzenia trwają dalej. Ręce trzymają kubki z kawą lub herbatą, dookoła unosi się zapach ogniska. Wesołe iskierki podrygują na palenisku. Pieką się kiełbaski. Czy można by chcieć czegoś więcej? Tak. Można! Muzyki! Dlatego też zapraszamy na cztery kolejne koncerty Księżycowego Grania.

Koncerty z cyklu „Księżycowe Granie” są częścią projektu „W małopolskich górach bezpieczniej!” dofinansowanego przez Ministerstwo Rozwoju. Małopolskie góry są świadkami licznych wypadków i tragedii. Chcąc im zapobiec, MOT przygotował filmy z cyklu „Najważniejsze wrócić”, w których to ratownicy górscy przypominają podstawy zasad bezpiecznego zachowania w górach.

W sobotę 19 września plenerowo przy Schronisku PTTK Trzy Korony w Sromowcach Niżnych wystąpi zespół „Dom o Zielonych Progach" - niektórzy wymieniają dziś jednym tchem z nazwami takich klasyków piosenki zwanej poetycką lub turystyczną jak „Wolna Grupa Bukowina" czy „Stare Dobre Małżeństwo". I coś w tym chyba jest...

Na pewno członkowie grupy, która za nazwę przyjęła tytuł pięknego wiersza Kazimierza Węgrzyna, wychowywali się na piosenkach swoich wielkich poprzedników i w jakiś sposób były one dla nich wzorem. Na pewno też, zajmując od ponad 20 lat ważne miejsce na muzyczno-poetyckiej scenie, są ich następcami i kontynuatorami, choć zdążyli wypracować swoją własną, niepowtarzalną drogę. Nie porywając się na ryzykowne porównania, można stwierdzić z całym przekonaniem, że piosenki „Domu" weszły do kanonu utworów, które można usłyszeć na szlaku, w schroniskach czy przy ognisku. Często nikt już nie pamięta autora czy wykonawcy, a „Gór mi mało” czy „Zostanie tyle gór” doczekały się wielu wersji. To chyba najlepszy dowód popularności i jakości piosenki, gdy „idzie w lud" i staje się jego własnością.

Od samego początku filarem grupy jest Wojtek Szymański – kompozytor, gitarzysta i wokalista obdarzony ogromną charyzmą i wrażliwością na dobry tekst, który umiejętnie wzbogaca swoją muzyką. Doskonałym kontrapunktem od 2016 r. jest dla niego Agata Świerczyńska, energiczna, wyrazista i uwielbiana zwłaszcza przez męską część publiczności. Na kontrabasie gra od dwóch lat krakowianin Marcin Chatys. Swoim graniem dodaje każdemu utworowi głębi brzmienia. Ponadto w skład zespołu wchodzą Szymon Aleksander Piotrowski odpowiedzialny za brzmienie perkusji oraz Wojciech Chuchla na gitarze solowej.

W ramach wydarzenia spotkamy się także z ratownikami Grupy Podhalańskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy przypomną o zasadach bezpiecznego korzystania z uroków gór oraz z przedstawicielami Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich, którzy przybliżą zasady bezpiecznego korzystania z Dunajca.

Przed rozpoczęciem koncertu ok. godziny 17.00 (przy sprzyjających wiatrach, a właściwie ich braku) spod Schroniska PTTK Trzy Korony wystartuje małopolski balon na ogrzane powietrze.
Wstęp na wydarzenie bezpłatny!
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl