Co, gdzie, kiedy
Wtorek, 19 listopada 2019 18:00

„Curko moja ogłoś to” – monodram magdaleny drab na motywach obrazów Marii Wnęk

Urząd Gminy Podegrodzie oraz Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu serdecznie zapraszają na monodram Magdaleny Drab na motywach obrazów Marii Wnęk z kolekcji Bolesława i Liny Nawrockich oraz Leszka Macaka ”CURKO MOJA OGŁOŚ TO” – rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk.
19 listopada 2019 (wtorek)
godz. 18.00
Gmach Główny
ul. Jagiellońska 56
Nowy Sącz

Rezerwacja biletów: 18 443 77 08 wew. 129

Wstęp: 10 zł

Scenariusz: Magdalena Drab
Muzyka i konsultacja reżyserska: Albert Pyśk

Mecenat: Urząd Gminy Podegrodzie

Ziemia podegrodzka ze swoją bogatą historią i piękną kulturą ludową była i jest polem do działalności dla wielu twórców ludowych oraz profesjonalnych.

Spektakl, który chcielibyśmy Państwu pokazać opowiada o niezwykłej postaci, malarce Marii Wnęk, pochodzącej ze wsi Olszanka w Gminie Podegrodzie. Maria zajmuje poczesne miejsce wśród współczesnych twórców ludowych – amatorów. Zaliczana jest do grupy prymitywistów – artystów wewnętrznej potrzeby, jest jedną z najwybitniejszych przedstawicielek sztuki art brut w Polsce. Widowisko słowno-muzyczne opowiada o jej świecie jak i o świecie, który jej się przygląda, o wyobcowaniu i wyobraźni, o prawdziwej sztuce i o tym, jak ją postrzegamy. To sztuka o różnych sposobach patrzenia na świat. O empatii i ludziach, którzy nie potrafią pokonać poczucia wyższości w stosunku do drugiego człowieka.

Monodram przygotowany przez aktorkę Magdalenę Drab powstał na motywach obrazów Marii Wnęk.

Prace artystki znajdują się w zbiorach między innymi nowosądeckiego Muzeum, Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Muzeum Art Brut w Lozannie, Paryżu, Baltimore.

Sztuka ”CURKO MOJA OGŁOŚ TO” – rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk została wyróżniona i nagrodzona na wielu festiwalach:
GRAND PRIX w Konkursie The Best OFF 2018, na Toruńskich Spotkaniach Jednego Aktora, Kaliskich Spotkaniach Teatralnych i Festiwalu „Kontrapunkt” w Szczecinie, na Festiwalu OFTeN w Ostrowie Wielkopolskim (nagroda za spektakl i za osobowość) oraz na Koszalińskich Spotkaniach Młodych m-teatr (dla najlepszej aktorki).
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl