Parada Smoków
Co, gdzie, kiedy
Sobota, 29 stycznia 2022 18:00

20. Międzynarodowy Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych Kochać człowieka 2022

W dniach od 27 do 29 stycznia 2022 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury będzie się odbywał - pod patronatem "UNICA" - Światowej Unii Kina Nieprofesjonalnego i Prezydenta Miasta Oświęcim - 20. Międzynarodowy Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych "Kochać człowieka".
Kochać człowieka to ... pokazać ulotne chwile, przemijający czas, biegnące myśli, by żyły swoim życiem. By trwały. By, mimo tego wszystkiego co ludzi łączy i co ludzi dzieli, mogły naszkicować obraz ludzkiej kondycji.

By nie tylko "tu i teraz", ale "zawsze i wszędzie" ukazywały to co ważne, co nigdy nie przeminie, dzięki czemu byliśmy, jesteśmy i będziemy.

Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych "Kochać człowieka" - jest spotkaniem filmowców, którym bliskie są sprawy człowieka, człowieka kochającego, radosnego, twórczego, zwycięskiego, ale także człowieka walczącego, cierpiącego, przegrywającego...

Festiwalowe filmy - krótkometrażowe, fabuły, reportaże, dokumentalne, animacje - zapisują ludzkie historie. Prezentują wielkie tragedie i małe dramaty oraz chwile szczęścia i radości. Wzruszają, doprowadzają do łez i wywołują uśmiech. Niejednokrotnie niepokoją, wzbudzają emocje. Dotyczą człowieka i jego miejsca w świecie. Są świadkiem zdarzeń społecznych, rodzinnych, osobistych i intymnych. Wpisują zmagania człowieka, jego walkę o życie, w kontekst przemian zachodzących w bliższym i dalszym otoczeniu. Próbują odkrywać tajemnicze piękno człowieka. Piękno ukryte w dobroci, życzliwości, szczerości, naturalności, akceptacji, obcowaniu z drugim człowiekiem i naturą.

Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych "Kochać człowieka" jest okazją, aby przyjrzeć się miejscu, w którym przystanął człowiek.

W pracach jury 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych "Kochać człowieka" wezmą udział: Maria Malatyńska (filmoznawca, krytyk filmowy), Lidia Duda (reżyser, dokumentalista), Andrzej Celiński (reżyser, operator filmowy, aktor, dramaturg), Aleksander Dyl (operator filmowy), Andrzej Przeździecki (przewodniczący Federacji Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce).

Do udziału w festiwalu zostały nadesłane 143 filmy z 14 krajów (Austria, Australia, Belgia, Brazylia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irak, Izrael, Niemcy, Polska, Syria, Wenezuela, Włochy). Do konkursu zostało zakwalifikowanych 67 filmów z 8 krajów (Brazylia, Francja, Hiszpania, Irak, Izrael, Polska, Wenezuela, Włochy).

program:
czwartek 27.01.2022
godz. 11:00-14:00 projekcje konkursowe, cz. 1
godz. 15:30-17:30 projekcje konkursowe, cz. 2
(wstęp wolny z zachowaniem dopuszczalnego limitu miejsc)
godz. 18.00 inauguracja festiwalu - koncert muzyki filmowej w wykonaniu Orkiestry Miasta Oświęcim
(wejściówki do odbioru w kasie OCK od 13 stycznia*)
piątek 28.01.2022
godz. 9:00-14:00 projekcje konkursowe, cz. 3
godz. 15:30-17:30 projekcje konkursowe, cz. 4
(wstęp wolny z zachowaniem dopuszczalnego limitu miejsc)
godz. 18:00 "Kabaret śmierci" - projekcja filmu oraz spotkanie z reżyserem Andrzejem Celińskim i operatorem filmowym Aleksandrem Dylem
(wejściówki do odbioru w kasie OCK od 13 stycznia*)
sobota 29.01.2022
godz. 15:00 zakończenie festiwalu - ogłoszenie wyników i wręczenie nagród
* w związku z obostrzeniami związanymi z limitowaniem liczby uczestników podczas wydarzeń artystycznych, w instytucjach kultury, z wyłączaniem z dopuszczanego limitu osób zaszczepionych - osoby, które będą odbierać wejściówki mogą wypełnić i złożyć oświadczenie woli - zgody osoby chcącej dobrowolnie okazać paszport covidowy oraz okazania dobrowolnie i z własnej inicjatywy do wglądu organizatorowi paszportu covidowego.
Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa nagrodzonych prac XII Ogólnopolskiego Biennale Fotografii "Kochać człowieka", które odbyło się w 2021 roku.

Festiwal jest realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Oświęcim.
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Parada Smoków
Najczęściej czytane
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl