Piątek, 14 czerwca | Imieniny: Elizy, Bazylego, Waleriana
12.09.2014 | Czytano: 77

I Małopolski Integracyjny Plener Malarski w Rabce-Zdroju (zdjęcia)

W rabczańskim Parku Zdrojowym odbył się I Małopolski Integracyjny Plener Malarski pod nazwą „Krajobraz bez granic”, zorganizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Powiatu Nowotarskiego przez Środowiskowy Dom Samopomocy „Promyk” w Rabce-Zdroju.

W plenerze wzięły udział osoby z niepełnosprawnością umysłową ze środowiskowych domów pomocy społecznej z terenu Małopolski, w przeważającej większości z terenu subregionu podhalańskiego obejmującego powiaty: nowotarski, suski i tatrzański. Uczestnikami wydarzenia byli również pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej, członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Rabki-Zdroju oraz młodzież z I i II Liceum Ogólnokształcącego. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział około 190 osób.

Konkursowe prace malarskie przygotowano w Parku Zdrojowym w Rabce-Zdroju w dwóch kategoriach: krajobraz oraz architektura. Każda z kategorii była podzielona na odpowiednie grupy. Obrazy zostały ocenione przez jury w składzie: Rafał Pawlik, Joanna Lelek, Grażyna Habieda, Jan Kolecki, Tadeusz Watycha, które stanęło przed bardzo trudnym zadaniem z uwagi na ich wysoki poziom artystyczny.

Goście z zaproszonych ośrodków, którzy nie wzięli udziału w konkursie plastycznym zwiedzili Park Zdrojowy oraz nieodpłatnie skorzystali z atrakcji Rodzinnego Parku Rozrywki (60 osób), a także mieli okazję zwiedzić Muzeum Wł. Orkana (40 osób).

Konkurs plastyczny zakończyło uroczyste wręczenie nagród w rabczańskim amfiteatrze, które zostało poprzedzone wspólną zabawą uczestników wydarzenia podczas koncertu zespołu Cocoon Band.

Uczestnicy pleneru odebrali nagrody z rąk Starosty Nowotarskiego Krzysztofa Fabera, Burmistrza Rabki-Zdroju Roberta Wójciaka oraz Dyrektor ŚDS „Promyk” Agaty Bryniarskiej.

W części oficjalnej głos zabrał starosta Krzysztof Faber: - Chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym w realizację tego przedsięwzięcia, a szczególnie Pani Dyrektor Bryniarskiej za podejmowanie niestandardowych działań na rzecz integracji społecznej. Plener malarski był okazją nie tylko do odkrywania, czy prezentacji talentów jego uczestników, ale przede wszystkim stwarzał możliwość do lepszego wzajemnego poznawania się. Uczestnicy pleneru – osoby z niepełnosprawnością, seniorzy i młodzież - mogli odkryć jak ich łączy wspólna wrażliwość na piękno ukazana w obrazach – to najlepszy sposób na przełamywanie stereotypów i wzajemnych uprzedzeń - podkreślił.

Prace konkursowe można było podziwiać w amfiteatrze. - Planujemy w przyszłości zorganizować wystawę obrazów „Pod Muszlą” oraz w galerii „Pod Aniołem”. Zapraszamy także wszystkich na drugą część organizowanego przez nas wydarzenia. Tym razem będzie to piknik integracyjny na nowotarskim lotnisku z warsztatami plastycznymi i ceramiki poinformowała Agata Bryniarska.

Poprzez wspólną pracę twórczą oraz zabawę został osiągnięty główny cel realizowanego projektu t.j. integracja środowisk osób niepełnosprawnych ze środowiskiem lokalnym, artystami, organizacjami pozarządowymi, samorządowcami.

Źródło materiały prasowe organizatorów, zdjęcia: Starostwo Nowotarskie, Piotr Kuczaj

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl