Program spotkania wypełniły m. in. tańce lednickie, wspólne śpiewanie, zabawy dla dzieci oraz wspomnienia sióstr na temat swojego powołania. Oprócz zabaw i refleksji o życiu był też do degustacji dla wszystkich specjalny tort urodzinowy. Okazja była wyjątkowa, w tym roku przypada dwusetna rocznica urodzin Edmunda Bojanowskiego, założyciela Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP. Imprezę poprowadził wodzirej Robert.
7 sierpnia przypadało wspomnienie liturgiczne bł. Edmunda Bojanowskiego a rok 2014 jest rokiem poświęconym założycielowi Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP. Podczas "Przyjęcia Urodzinowego" mogliśmy się dowiedzieć wielu szczegółów z życia Jubilata. Błogosławiony Edmund Bojanowski był człowiekiem świeckim. Poświęcił się jednak, aby służyć ochronie wartości religijnych i patriotycznych. W 1850 roku założył Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny. Ich charyzmatem, zgodnie z ideą założyciela, jest służba ubogim, dzieciom i chorym. Święty Jan Paweł II twierdził, że bł. Edmund dał „wyjątkowy przykład ofiarnej i mądrej pracy dla człowieka, ojczyzny i Kościoła”. Z Jego inicjatywy budowane były Domy Sióstr Służebniczek, także po Jego śmierci. W 1930 roku powstaje Dom Sióstr Służebniczek w Krościenku i jednocześnie krościeńska ochronka.
Na scenie amfiteatru wystąpiła m.in. kapela Jana Kubika z Krościenka n.D. Razem z nimi odśpiewaliśmy wspólne "Sto lat" dla Jubilata. Jan Kubik wprowadził licznie zebranych gości w zaczarowany świat pienińskich tańców, melodii i poezji. Zaprezentowany został również sygnał na trombicie, opisany przez kapelę jako specyficzny góralski sms. Pogoda dopisała, goście na tych wyjątkowych urodzinach także. Amfiteatr wypełnił się po brzegi.
Spotkanie zakończyło się w łączności duchowej z Częstochową o 21.00 tradycyjnym Apelem Jasnogórskim, wspólną modlitwą oraz błogosławieństwem kapłańskim. Licznie zebranym uczestnikom zabawy udzielił błogosławieństwa gość wyjątkowy, obecny w sobotni wieczór również podczas zakończenia 5. Jubileuszowego Festiwalu "Pieniny-Kultura-Sacrum" JE. Ksiądz Biskup Wiesław Lechowicz.
Tekst i zdj. Zdzisław Soliwoda
Reklama