Poniedziałek, 05 maja | Imieniny: Ireny, Waldemara, Piusa
21.07.2014 | Czytano: 215

Rozpoczęło się Święto Dzieci Gór

NOWY SĄCZ. Sygnał trąbity w wykonaniu gospodarza koncertów Józefa Brody z Koniakowa oraz tradycyjna formuła "XXII Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór uznaję za otwarty”, wypowiedziana przez marszałka województwa Marka Sowę, obwieściły rozpoczęcie jednego z najbardziej znanych Festiwali w Małopolsce.

Rozpoczęło się Święto Dzieci Gór
Inauguracyjny koncert poprzedził barwny korowód, podziwiany przez licznie zgromadzonych widzów. Podczas uroczystego powitania dzieci, jak co roku, otrzymały symboliczne klucze do miasta. Rozdawał je marszałek Marek Sowa wraz z parlamentarzystami: Wiesławem Janczykiem i Andrzejem Romankiem, radnymi województwa: Martą Mordarską i Leszkiem Zegzdą, wiceprezydent Nowego Sącza Bożeną Jawor oraz dyrektorem Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” Antonim Malczakiem. – Klucze zostały oddane w dobre ręce. Od 22 lat Sądecczyzna bardzo ciepło przyjmuje zespoły dziecięce z całego świata. Jestem przekonany, że tak będzie również w tym roku i wszyscy przyjmiemy je bardzo gościnnie. Przez najbliższe dni Nowy Sącz będzie tętnił życiem i rozbrzmiewał wspaniałą muzyką – zaznaczył marszałek Marek Sowa.

W koncercie inauguracyjnym z krótkimi programami wystąpiły wszystkie zespoły biorące udział w Festiwalu, dając zapowiedź atrakcji nadchodzącego tygodnia. Każdy dzień dedykowany jest innej grupie zagranicznej, wraz z którą na scenie prezentuje się bliźniaczy zespół polski.

XXII Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Święto Dzieci Gór” to 8 dni prezentacji, występów i imprez towarzyszących w różnych miejscowościach Małopolski (Muszyna, Limanowa, Biecz, Gródek nad Dunajcem) oraz w Bardejowie na Słowacji. W tym roku na dziecięce święto przybyły grupy z Chorwacji, Grecji, Gruzji, Węgier Martyniki i Austrii. Zgodnie z ideą festiwalu każdemu z sześciu polskich dziecięcych zespołów folklorystycznych przyporządkowywana jest grupa dziecięca z zagranicy, dzięki czemu powstają tzw. pary kamrackie. Wspólne przygotowywanie występów, zabawa i wypoczynek umożliwiają dzieciom zawarcie przyjaźni z rówieśnikami wywodzącymi się z odmiennych kręgów kulturowych i religijnych. W tegorocznej edycji wydarzenia bierze udział ok. 500 dzieci w wieku od 7 do 14 lat.

Festiwal, którego organizatorem jest Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” – instytucja kultury Województwa Małopolskiego, potrwa do 27 lipca br. szczegółowe informacje oraz program znajdują się pod adresem: www.swietodziecigor.pl.
Źródło UMWM

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl