Środa, 28 maja | Imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma
13.05.2014 | Czytano: 130

Zbiornik Czorsztyński gotowy na przyjęcie wielkiej wody

Od około tygodnia Zespół Elektrowni Wodnych w Niedzicy przygotowuje się na przyjęcie wezbrania powodziowego. Krótkoterminowe prognozy meteorologiczne sygnalizują możliwość wystąpienia bardzo dużego deszczu na Podhalu oraz lokalnych podtopień.

Zbiornik Czorsztyński gotowy na przyjęcie wielkiej wody
Jak informują służby prasowe ZEW, prognozy mówią, że w zlewni Zbiornika Czorsztyńskiego spadnie około 100 mm deszczu na m.w. Tymczasem deszcze powodujące wezbrania i lokalne podtopienia mają na ogół opad większy niż 40 mm/m.kw.

Wstępne informacja na temat wystąpienia wezbrania powodziowego na Podhalu analizowane są od około tygodnia. - Kolejne dni przynoszą potwierdzenia wcześniejszych prognoz , stąd z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy przewidzieć, że po środowych, umiarkowanych opadach nastąpią czwartkowe bardzo intensywne deszcze - mówi Anna Sinko z zespołu prasowego ZEW w Niedzicy. - Zapewnienie bezpieczeństwo i zminimalizowanie uciążliwości tej sytuacji dla mieszkańców naszego powiatu, oraz innych podmiotów zlokalizowanych w pobliżu Dunajca poniżej przekroju w Niedzicy – w tym np. Flisaków Pienińskich, to misja i obowiązek Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. - dodaje.

Dlatego już kilka dni temu podjęto odpowiednie działania uprzedzające dopływ potężnych ilości wody do Zbiornika Czorsztyńskiego. W tym celu około 4-krotnie zwiększono dobowe generacje w Elektrowni Wodnej Niedzicy, aby przygotować wystarczającą ilość wolnej objętości w Zbiorniku Czorsztyńskim.

Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica SA cechuje się jednym z najlepszych w Polsce, tzw. współczynników redukcji fali powodziowej – najczęściej maksymalny odpływ z Niedzicy jest na poziomie 30-60% maksymalnego dopływu do Zbiornika Czorsztyńskiego, co oznacza, że fala powodziowa dzięki sprawnej budowli hydrotechnicznej a także czujności inżynierów ZEW jest zredukowana 2-3 krotnie.

Korzystają na tym okoliczni mieszkańcy, jak również Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich, które mimo wezbrania powodziowego nie musi przerywać spływu Dunajcem - lub w przypadku bardzo dużych wezbrań przerywa na bardzo krótki okres – nie dłużej niż 1-2 dni.

oprac. r/ źródło: materiały prasowe ZEW, zdj. Michał Adamowski

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl