Czwartek, 23 maja | Imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza
25.04.2014 | Czytano: 82

Wizyta Jarosława Kaczyńskiego na Podhalu i w Wadowicach

PODHALE. Prezes Prawa i Sprawiedliwości odwiedził dziś Zakopane i Ludźmierz oraz Wadowice. Prezes zarządu okręgowego PiS w Nowym Sączu, senator Stanisław Kogut podkreśla, że wizyta lidera partii miała na celu przede wszystkim przygotowanie się do wyjazdu do Watykanu na uroczystości kanonizacyjne Jana Pawła II.

Senator Kogut odżegnuje się od aspektów politycznych tej wizyty. Jak mówi - "nie to jest teraz najważniejsze". Inni przedstawiciele struktur lokalnych PiS mówią w podobnym tonie.

Jarosław Kaczyński spotkał się w Zakopanem PiS z przewodniczącym Rady Miasta Jerzym Zacharką, radnym powiatowym Piotrem Bąkiem, liderem PiS w powiecie tatrzańskim Janem Piczurą. Podczas konferencji prasowej z udziałem prof. Ryszarda Legutko ("jedynką" na liście PiS do PE), prezes Kaczyński mówił przede wszystkim o "śladach Jana Pawła II". - Te góry są szczególne. Góry, które kochał Jan Paweł II - są w Polsce symbolem wszystkiego, co najlepsze. Symbolem naszej siły, wiary i przywiązania do tradycji - powiedział. Wspomniał też słowa papieża, wypowiedziane w 1979 r. "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi". Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego naszej ojczyźnie potrzebna jest odmiana, by nastała rzeczywistość, w której "będziemy razem, jeden z drugim, a nie jeden przeciwko drugiemu".

Prezes Kaczyński odwiedził też Krzeptówki. - To wizyta "śladami Jana Pawła II" - komentuje senator Kogut. - Kościół Matki Bożej Fatimskiej wzniesiony został jako wotum wdzięczności za ocalenie papieża. Kolejny przystanek to Bazylika Mniejsza w Ludźmierzu i miejsce, z którym łączy się historia znana wszystkim, o tym jak bp. Wojtyła złapał w locie berło, które wysunęło się z dłoni figury Matki Bożej - dodaje.

W Ludźmierzu we mszy św. uczestniczyli także posłowie: Anna Paluch, Adam Kwiatkowski i Andrzej Duda.

- Modlimy się w intencjach naszej Ojczyzny - mówił ks. Tadeusz Juchas. - O błogosławione owoce kanonizacji świętego Pielgrzyma Ludźmierskiego Jana Pawła II dla wszystkich Polaków. Abyśmy wędrując szlakami Jana Pawła II nabierali mocy duchowych. Witam Pana Prezesa i wszystkich, którzy przybyli, by u Maryi prosić o potrzebne łaski i dary, dary Wolności, dobrobytu i Pokoju.

- Podczas modlitwy powszechnej zawierzaliśmy wszystkich Polaków, aby kanonizacja największego spośród nas wypraszała nam Jedność, a także za tych, którzy oddali życie dla naszej Ojczyzny, za śp. Pana Prezydenta Lecha i pozostałych 95, którzy zginęli pod Smoleńskiem przed 4 laty - komentuje s. Danuta.

Jak opisuje - na zakończenie Mszy św. kustosz Sanktuarium Maryjnego dodał: "Jan Paweł II podczas pielgrzymki w 1997 r. powiedział: Parafia ludźmierska rozszerza się na cały świat, bo gdzie górale polscy wyjeżdżają, tam zabierają ze sobą Matkę Boską Ludźmierską. Wyrażam słowa uznania i wdzięczności, że Pan Prezes szanuje tradycje. I obyśmy popamiętali o tym, kto szanuje tradycje narodowe".

W niedzielę w Ludźmierzu odbędzie się szczególna uroczystość. Figura Gaździny Podhala otrzyma berło z relikwiami - świętego już Jana Pawła II.

Z Podhala delegacja udała się do Wadowic, by odwiedzić dom rodzinny Karola Wojtyły, potem Jarosław Kaczyński odleciał do Watykanu, gdzie będzie uczestniczyć i innymi pielgrzymami w uroczystościach kanonizacyjnych.,

Zdj. z Zakopanego - Podhale24, z Ludźmierza - s. Danuta Sanktuarium MBL

opr.s/
Źródło Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl