Jury konkursu podkreśliło, że "autorka wykazała się twórczym połączeniem tradycji ze współczesnością podkreślając niejednorodne oblicza naszego regionu oraz wydobywając charakterystyczne cechy stroju ludowego, inspirując się wzornictwem podhalańskim, sądeckim i krakowskim".
Druga nagroda, w wysokości 1 000 zł, powędrowała do Doroty Pacanowskiej (Tarnów) za pracę „Pisanka ażurowa z jaja gęsiego - Parzenica”. Komisja konkursowa doceniła szczególnie precyzję wykonania z wykorzystaniem motywu parzenicy podhalańskiej.
Jedno z głównych wyróżnień zdobyła Magdalena Kostrzewa-Smreczak (Lipnica Mała) za pracę „Zbyrcok baran – dzwonek ceramiczny w kształcie baranka”. "Autorka odwołała się do tradycji wielkanocnych, połączyła formę dzwonka ceramicznego z kształtem baranka, wykorzystała kształt dzwonka pasterskiego zbyrcoka i nadała mu formę stylizowanego baranka" - czytamy w protokole jury.
Na konkurs napłynęło 67 z całej Małopolski.
oprac. r
07.04.2014 | Czytano: 156
Podhalańsko-orawskie projekty najlepsze w małopolskim konkursie na pamiątkę wielkanocną
Teresa Ścisłowicz (Bór, Nowy Targ) za stworzenie filcowej podkładki i przypinek w kształcie pisanek, zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie na pamiątkę wielkanocną pt. „Wielkanoc jest w Małopolsce”, zorganizowanym po raz pierwszy przez samorząd województwa.

Źródło Urząd Marszałkowski w Krakowie
Komentarze
Reklama