Czwartek, 13 czerwca | Imieniny: Antoniego, Lucjana, Gracji
20.02.2014 | Czytano: 82

Będzie referendum w sprawie organizacji Igrzysk Olimpijskich?

Przedstawiciele partii Demokracja Bezpośrednia złożyli w Urzędzie Miasta Krakowa zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia referendum lokalnego w sprawie ZIO 2022. Ich zdaniem - mieszkańcy powinni zdecydować, czy chcą igrzysk olimpijskich w Krakowie. Referendum miałoby się odbyć przy okazji wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Działaczy DB wspierają reprezentanci Partii Libertariańskiej i Polskiej Partii Piratów oraz Inicjatywy "Kraków Wart Jest Igrzysk".

Pod wnioskiem o referendum lokalne na terenie Krakowa trzeba zebrać około 60 tys. podpisów. Zgodnie z rejestrem wyborców sporządzonym na koniec 2013 r. do głosowania jest uprawnionych 583 304 mieszkańców Krakowa. Od chwili przyjęcia zawiadomienia inicjatorzy referendum będą mieć 60 dni na zebranie podpisów 10 proc. uprawnionych do głosowania, czyli około 58 330 osób. Muszą też na własny koszt skutecznie poinformować mieszkańców, czego ma dotyczyć referendum.

W zawiadomieniu, które zostało złożone w urzędzie miasta, zawarto proponowane w referendum pytanie. Brzmiałoby ono: "Czy popierasz organizację ZIO 2022 w Krakowie?". Inicjatorzy referendum zapowiedzieli, że uruchomiona zostanie strona internetowa, z której będzie można pobrać formularz do zbierania podpisów.

29 stycznia Rada Miasta Krakowa zdecydowała, że 15 marca rozpoczną się konsultacje społeczne dotyczące ZIO 2022, które potrwają do 31 maja. Zgłaszane wówczas poprawki dotyczące przeprowadzenia referendum zostały wówczas odrzucone.

O prawo przeprowadzenia zimowych igrzysk w 2022 r. walczy pięć miast: Pekin, Ałma Ata, Lwów, Oslo i Kraków. Decyzja, kto będzie gospodarzem, zapadnie na 127. sesji MKOl w Kuala Lumpur w sierpniu 2015 r.

opr. s/
Źródło gazeta.pl

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl