Piątek, 21 czerwca | Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
15.12.2013 | Czytano: 88

Podhale: Betlejemskie Światło Pokoju jest już w Polsce (zdjęcia)

ZAKOPANE. W Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach odbyło się uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Jak co roku światło odebrali polscy harcerze z rąk słowackich skautów.

Podhale: Betlejemskie Światło Pokoju jest już w Polsce (zdjęcia)
- Betlejemskie Światło Pokoju ma dla nas wszystkich ogromną moc. Tegoroczne hasło „Wyjdź z cienia. Pokaż dobro!” niech będzie dla was zobowiązaniem na cale harcerskie życie – apelowała do zgromadzonych hm. Małgorzata Sinica, naczelnik ZHP.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce i od razu rozwożone jest po całej Polsce oraz przekazywane do sąsiednich krajów.

W tym roku w uroczystości wzięło udział prawie 2000 polskich zuchów i harcerzy oraz słowackich skautów.

pk/ zdj. Piotr Korczak

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl