TIG powstał w 1993 roku z inicjatywy członków krakowskiej kongregacji kupieckiej oddział w Zakopanem. - Członkami założycielami było 67 zakopiańskich przedsiębiorców, z których każdy wyłożył pół miliona ówczesnych złotych, aby izba mogła zacząć działać - przypominał Andrzej Kawecki, kierujący Izbą przez 13 lat.
W ciągu 20 lat swojej działalności Izba włączała się w wiele ważnych dla miasta i regionu przedsięwzięć. Uczestniczyła m.in. w pracach nad ustawą o powołaniu samorządu gospodarczego i prawie ziem górskich oraz wspierała utworzenie powiatu tatrzańskiego i Biura Promocji Zakopanego. To właśnie za sprawą TIG w Zakopanem powstało pierwsze w Polsce całodobowe Centrum Informacji Turystycznej.
Obecnie TIG skupia kilkadziesiąt przedsiębiorstw z regionu Podhala – zarówno tych największych, mających największe znaczenie dla lokalnej gospodarki, jak i małe, rodzinne firmy.
Od wielu lat Izba prowadzi bardzo rozbudowaną działalność charytatywną – finansuje m.in. drugie śniadania w szkołach, wyjazdy na kolonie, zakup sprzętu rehabilitacyjnego czy operacje ratujące życie i zdrowie. W ciągu ostatnich 10 lat na działalność charytatywną przeznaczyła ponad 2 mln. złotych.
Z okazji jubileuszu rozdane zostały statuetki „Firmy Dwudziestolecia”, którymi uhonorowane zostały Grupa TRIP, Polskie Koleje Linowe, Zako Rent i Fachbubud. W kategorii „Osobowość” nagrodę otrzymali Andrzej Kawecki, Czesław Ślimak i Tomasz Węglarczyk. Za działalność charytatywną wyróżnieni zostali Anna Gąsiorowska, Agata Wojtowicz i Andrzej Choroba.
Głównym tematem tegorocznego Forum było stworzenie parku kulturowego na Krupówkach. Jako prelegenci wystąpili m.in. Róża Hun, Posłanka do Parlamentu Europejskiego, Piotr Dyrek, Główny Specjalista ds. Przedsiębiorczości z Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i Anna Włodarczyk, Koordynator Zespołu Kontrolnego ds. Parku Kulturowego Stare Miasto Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UM Krakowa.
pk/ zdj. Piotr Korczak
Reklama