Czwartek, 13 czerwca | Imieniny: Antoniego, Lucjana, Gracji
11.11.2013 | Czytano: 107

Zakopiańskie obchody Święta Niepodległości - historycznie, patriotycznie, regionalnie (zdjęcia)

Zakopiańskie obchody Święta Niepodległości podobnie jak w ubiegłych latach podzielone były na dwie części. Pierwsza część uroczystości odbyła się na cmentarzu przy Kwaterze Legionistów, druga w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach.


Przy okazji święta proboszcz parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem poświęcił nową tablicę na Kwaterze Legionistów, która pojawiła się w miejsce poprzedniej, ukradzionej w ubiegłym roku.

Podczas porannej części uroczystości wiązanki złożyły władze miasta z burmistrzem Januszem Majchrem na czele, członkowie Rady Miasta i przedstawiciele zakopiańskich instytucji. Program artystyczny zaprezentowali członkowie Sceny A2.

Po zakończeniu obchodów na cmentarzu uroczysty pochód przeszedł do Sanktuarium na Krzeptówkach. Na jego czele szła banderia konna, zorganizowana przez zakopiański oddział Związku Podhalan. Od wielu lat konnych uczestników pochodu nie było tak wielu.

Po uroczystej Mszy Świętej, w postumencie repliki krzyża z Giewontu została wmurowana urna z ziemią z Gibraltaru w 70. rocznicę śmierci gen. Władysława Sikorskiego. W poprzednich latach w podobny sposób uhonorowano generała Władysława Andersa oraz ofiary katastrofy smoleńskiej.

Tekst i zdj. Piotr Korczak

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl